PÄHKLITEST | Kas odavam on osta pähkleid eraldi või segupakina?

 (11)
Pähklid
Võiks ju arvata, et odavam on erinevad pähklid ise kokku osta.Foto: Kiur Kaasik

Poodides on tudengieine nimetuse all müügil mitmesugused pähklite ja rosinate segud. Maaleht uuris, kas odavam on osta segupakk või samasugune segu ise kokku segada. Tulemus on üllatav!

Valisime välja neli Eesti toidupoodides müüdavat tudengieine pähklisegu: Säästu, Arimexi ja kaks Germundi segu. Kaalusime pähklid-rosinad üle ja arvutasime, kui palju läheks pähklipakk maksma, kui sisu ise sama tootja toodetega kokku panna.

Hinnad põhinevad Tartu Eedeni Maksimarketi, Coopi e-poe ja e-Selveri hindadel, seejuures pole arvestatud soodushindu. Kuna segupakkide sisu on muutuvas suhtes, ei pretendeeri meie katse täielikule tõele.

Säästu Näksid

Pildil on ära toodud nii tudengieine hind kui ka hind, mille saaks ise koostisaineid kokku segades. Foto: Kiur Kaasik
Seotud lood:

Kaalumine näitas, et meie ostetud pakis oli pähkleid-rosinaid lubatust neli grammi vähem. See-eest olime boonusena kaasa saanud kooritud metspähkli, mida koostises välja pole toodud.

Kolmandiku paki sisust moodustasid rosinad ja ligi veerandi ananassikuubikud. Kõike kallima kilohinnaga koostisosa - metspähkel - moodustas paki sisust 12 protsenti.

Arvutustest selgus, et segupaki ostmisega hoiab klient kokku 17 senti. Ent kõiki pakis olevaid tooteid Säästu Näksi sortimendis siiski pole ehk samasuguse segu tegemiseks tuleb kasutada ka konkurentide tooteid.

Arimex

Pildil on ära toodud nii tudengieine hind kui ka hind, mille saaks ise koostisaineid kokku segades. Foto: Kiur Kaasik

Tegu oli ainsa seguga, mille pakil polnud kirjas, et koostisosad on muutuvas suhtes. Pea poole segust moodustasid rosinad, mis on ka kõige odavama kilohinnaga koostisosa. Suur oli ka India pähklite osakaal - need moodustasid ligi veerandi pakist.

Segupakk on poodides müügil eri hindadega, seega hoiab klient segu ostes kokku kuni 1,64 eurot. Samas müüb Arimex erinevate segude kõrval vaid rosinaid, seega tuleb ise segu valmistates pähklid osta konkurendilt.

Germund

Pildil on ära toodud nii tudengieine hind kui ka hind, mille saaks ise koostisaineid kokku segades. Foto: Kiur Kaasik

Germundil on müügil kaks tudengitele suunatud segu. Odavamas pakis on vähem koostisosasid ning need on odavama kilohinnaga. Samas oli meie ostetud pakis neli grammi pähkleid-rosinaid lubatust rohkem.

Koostiosade nimekirjas on öeldud, et poole sisust moodustavad kuivatatud puuviljad. See vastas ka tõele - rosinaid oli 51 protsenti.

Sarnaselt Arimexi segupakile erineb ka selle paki hind kauplustes, seega on kliendil segupakk ostes võimalik kokku hoida kuni 72 senti.

Germund Premium

Pildil on ära toodud nii tudengieine hind kui ka hind, mille saaks ise koostisaineid kokku segades. Foto: Kiur Kaasik

Tegu oli kõige mitmekesisema seguga. Võrreldes sama tootja odavama segupakiga on Premium segus rosinate osakaal tunduvalt väiksem. Kõige vähem - kaks poolikut pähklit - on segus Brasiilia pähkleid, mis on ka kõige kõrgema kilohinnaga.

Arvutustest selgub, et klient hoiab segupakiga kokku 29 senti ja kõiki pähkleid-rosinaid leidub ka Germundi sortimendis.

Kokkuvõte

Katsest selgus, et kõigi tootjate puhul on odavam osta segupakk. Nii võib kokku hoida paarikümnest sendist mõne euroni. Samas on segupakkides üsna palju rosinaid, seega neile, kellele rosinad ei maitse või kes on suured pähklisõbrad, võib kasulikum olla siiski meelepärane segu ise kokku segada.

Katses pole arvestatud ka soodushindu, kuid kuna soodushinnaga on võimalik saada nii segu- kui ka üksikpakke, ei muudaks see ilmselt tulemusi väga palju.