Pangad vastavad: kas vanemapuhkus takistab kodulaenu saamist?


Pangad vastavad: kas vanemapuhkus takistab kodulaenu saamist?
Foto: Justin Schüler (unsplash.com)

Kui pere üks liige on vanemapuhkusel, tal oli varem korralik palk ja tulevikus on töökoht olemas, kas pere saab kodulaenu?

SEB strateegia ja segmentide grupi müügijuht Evelin Tammearu ütles, et laenu väljastamisel analüüsib pank iga kaasust eraldi. “Emapuhkusel viibimine ei pruugi olla laenu saamist välistav tegur,” lausus ta.

Swedbanki eluasemelaenude osakonna valdkonnajuht Anne Pärgma lausus, et vanemapalk on samamoodi sissetulek nagu tavaline palk. “See ei ole takistuseks, kindlasti mitte. On pankasid, kus see nii on. Meil ei ole,” ütles ta.

Pärgma sõnul vaatab pank seda, kui palju on laenutaotlejal kohustusi, milline on sissetulek ja kas need on proportsioonis väljaminekutega.

Samuti vaadatakse laenutaotleja rahaasjade ja töötasu suuruse pikemat ajalugu – kus on inimene töötanud, milline on töökohtade ja palga järjepidevus. “Peaks olema arusaadav, kas inimese sissetulek on jätkusuutlik,” ütles Pärgma.

Tulevik toob muutuse

“Inimene võiks arvestada, et see on kõige väiksem summa, mida ta vähemalt keskpikas perspektiivis intressina tagasi maksab,” lausus SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. “Kui praegu tundub, et see summa teeb haiget, siis paremaks kindlasti ei lähe. Pigem intressid tõusevad, mitte vastupidi.”
Seega pikka laenu võttes peaksid laenajad arvestama, et tulevikus saavad tagasimaksed olema praegusest suuremad.

Nestori sõnul kerkib EURIBOR ilmselt siiski aeglaselt. “Sel aastal positiivset EURIBORi veel ei näe ja edaspidi saavad intressimuutused olema aeglased. Julgemad lootused positiivset EURIBORi näha on 2019. aasta lõpu poole. Kui Euroopa Keskpank hästi rahulikult rahapoliitikad karmimaks keerab, siis üldiselt jääb EURIBOR lähiaastatel soodsaks.”

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare