Taanis koguvad populaarsust kauplused, kus müüakse vaid parima tähtaja ületanud toidukaupu

 (7)
Tartu:Kavandatav kiletotikeeld kauplustes mõjutab ostutavasid.Pildil:Ostlemine Tartus Selveris koos ja ilma kilekottideta.
Foto on illustratiivne.Foto: Raivo Tasso

Kopenhaagenis aasta algul avatud toidukauplus, kus müüakse parima tähtaja ületanud kaupu, osutus nii populaarseks, et hiljuti avati veel teinegi samasugune pood.

Käesoleva kuu algul lookles Wefood projektikaupluse avamispäeval poe ukse taga pikk järjekord. Esimene kauplus avati Amageris ning teine trendikas Nørrebro linnaosas, mis on elukeskkonnana populaarne peamiselt vasakpoolsete vaadetega akadeemilise taustaga inimeste ning sisserändajate seas.

"Nii tore, et äraviskamise asemel otsustati neid asju müüa," rõõmustas üliõpilane Signe Skovgaard, kes valis riiulilt välja 2.70 eurot maksva kvaliteetse oliivõli.

"Kas pole see mitte tore!" hõiskas pensionär Olga Fruerlund, hoides käes maiustustepurki, mille kavatseb lastelastele jõuludeks kinkida. Maiustused sisaldavad suhkrut ning on Fruerlundi sõnul seetõttu täiesti söömiskõlbulikud veel enam-vähem sada aastat.

"Parim enne" tähtaja ületanud toiduainete müümine on Taanis täiesti seaduslik, tingimuseks on vaid see, et kaubad peavad olema selgelt märgistatud ning ei tohi endast söömisel inimese tervisele mingit ohtu kujutada.

"Me vaatame, nuusutame ja tunneme ära, kas toiduaine on veel söömiskõlblik," selgitas projektijuht Bassel Hmeidan.

Kaubad, mida neis kahes Wefoodi kaupluses müüakse, on annetatud kas tootjate, maaletootjate või kohalike supermarketite poolt. Kõik Wefoodis töötavad inimesed on vabatahtlikud ning kaupluste kasum suunatakse heategevuseks.

Seotud lood:

Hinnad on nendes poodides umbkaudu poole madalamad kui tavalistes kauplustes. Kuid valik on suhteliselt ekletiline ja kiiresti muutuv, sõltudes sellest, mida parajasti annetatud on.

Toidu raiskamise vähendamisele on mitmetest riikides viimastel aastatel palju tähelepanu pööratud: Prantsusmaal keelati "parim enne"tähtaja ületanud toiduainete äraviskamine, Inglismaal avati just sellist toidukaupa müüvad kauplused, töötab ülemaailmne kohvikute kett, mis valmistab roogi toiduainetest, mis muidu oleksid jõudnud prügimäele.

Püüdlused kannavad ka vilja: näiteks Taanis on viimase viie aasta jooksul toidu raiskamine vähenenud kuni 25 protsenti.

Wefood kavatseb järgmise sarnase poe avada Aarhusis, kuid suureks kaupluseketiks kasvada ei plaanita.

Allikas: The Local

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare