Vaata, kuidas saab värvilised munad ilma neid värvimata

 (3)
Kopra-Karjamõisa talu, Valgamaa, 26.01 2016
Kopra-Karjamõisa talus elab erinevaid kanatõuge, seetõttu on ka nende munad väga pilkupüüdvad.Foto: Birgit Püve

Kevadpühade ajal on kombeks mune värvida. Selleks, et värv munadelt hästi välja paistaks peaks munad olema valged, kuid on olemas kanad, kes juba munevad värvilisi mune.

Kanamunad ei ole ainult valged või pruunid - on ka praktiliselt punaseid, siniseid ja roosasid mune - see kõik oleneb konkreetsest kanatõust.

Järjest populaarsemaks kujuneb värvilisi mune munevate kanade pidamine ka Eesti majapidamistes, seetõttu on võimalik selliste kanade tibusid osta näiteks SIIT.

Peaaegu punaseid mune muneb Black Copper Marans tõust kana.

Black Copper Marans tõukukk näitusel Foto: Black Copper Marans/ Facebook


Black Copper Marans tõugu kanade munad on loomuliku vasekarva punase koorega Foto: Wikimedia Commons

Araucana kanad on pärit Tšiilist ja neil on pikk ning keeruline ajalugu. Võimalik on, et nende juured teevad neist ainsa Ameerika kohaliku kanatõu. Antud kanad on tuntud oma naljakate põskede ja siniste munade tõttu.

Araucana on tuntud oma puhevil põskede poolest. Foto: Wikimedia Commons
Araucana muna asub pildil vasakul. Võrreldes tavalise pruuni ja valge munaga on selle toon märgatavalt helesinine. Foto: Wikimedia Commons

Orlovi kanatõug on aretatud Venemaal kohalike ja võistluskanade ristamise teel. Sellest on ilmselt tuntud ka selle kana sihvakas ja väljakutsuvat värvi välimus. Kanadel on hea külmakindlus ja nad munevad valgeid või roosa varjundiga mune.

Orlov tõugu kanad taluvad hästi külma ja sobivad meie tingimustesse. Foto: Wikimedia Commons