Vabaõhuüritusele ei tasu minna väsinud ja näljase lapsega

 (4)
Psühholoog annab nõu
Leidke lastele vabaõhu­üritustel eakohast tegevust.
Leidke lastele vabaõhu­üritustel eakohast tegevust.Anni Õnneleid

Kuidas avalikel üritustel kogu perega rõõmsalt aega veeta nii, et kellelgi poleks igav ega ebamugav? Nõu annab psühholoog Eva-Maria Kangro.

Pelgalt keelamine ei mõju

Kui tuttavad on olukorrad, mil lapsevanema ainus suhtlus lapsega kogu väljas olemise ajal koosneb keeldudest ehk “ei tohi” ja “ära tee”. Keelamine toob aga tihtipeale kaasa hoopis vastupidise efekti. Lapsele on küll reegleid vaja, kuid neid tuleks talle selgitada rahulikult ja mänguliselt, et ta tunneks ennast kaasatuna ning reeglite järgimine ei oleks talle arusaamatu kohustus, vaid mänguline väljakutse, mille täitmise eest saab kiita.

Õppige teistelt vanematelt

Kui märkate väljas käies positiivset näidet sellest, kuidas kellegi laps väga kenasti käitub, siis pange tähele, mismoodi täiskasvanu lapsega käitub ja suhtleb. Tihti oleneb see palju hääletoonist, positiivsest omavahelisest suhtlemisest ja arutlusest lapsega. Sellistest tähelepanekutest tasub endalegi aeg-ajalt midagi kõrva taha panna.

Lapsega tuleb suhelda

Lapsed ei jaksa väga pikalt täiskasvanute omavahelist juttu vaikselt pealt kuulata ning hakkavad peagi ühel või teisel viisil tähelepanu nõudma. Selle ennetamiseks tuleks vahepeal ka last vestlusesse kaasata, küsides aeg-ajalt temaltki midagi ning vastata tema küsimustele. Kohvikus või poes käies on lapsel eriti tore, kui ka teenindajad või müüjad temaga suhtlevad ning laps ennast olulise ja kaasatuna tunneb.

Mängige olukord kodus läbi

Seotud lood:

Enne kohvikusse minekut võiks koos lapsega kodus olukorra lõbusalt läbi mängida. Näiteks kehastub üks vanem teenindajaks ja teine koos lapsega külaliseks ning mängitakse läbi nii tellimuse tegemine, kohvikus käitumine, toidu ootamine kui ka muud tekkida võivad olukorrad.

Kavandage lapsele asendustegevused

Lastelt ei saa eeldada, et nad püsiksid kaua ühe koha peal. Seetõttu tasub lapsevanemal juba kodus välja mõelda, millised atraktsioonid või tegevused last sihtkohas ees ootavad ning mõelda juba tagavaraks ka muid asendustegevusi – võtta kaasa mänguasju, mõelda välja mänge või ülesandeid, mida lapsele pakkuda, kui muud tegevused ammenduvad.

Valige aega ja üritusi, kuhu lastega minna

Välja ei tasu minna väsinud või näljase lapsega. Kui laps on väsinud ja jonnib, ei saa temalt eeldada reeglite järgimist, vaid tuleb leida talle võimalus rahulikult puhata. Kui kohvikus või restoranis võtab toidu tellimine ja ootamine kauem aega, tasuks lapsele juba enne midagi süüa anda, et näljatunne teda kärsituks ei muudaks. Väikese lapsega ei ole mõtet minna ka kohta või üritusele, mis eeldab pikka aega vaikselt olemist. Tuleb lähtuda lapsest ning sellest, kas talle on üritusel ka muid tegevusi pakkuda.

Ärge planeerige perepuhkust üle

Kuigi võib tunduda, et lapsed tahaksid päeva jooksul teha võimalikult palju toredaid asju ning vaimustuda mitmest tegevusest, ei tasu nende päeva sisustada rohkem kui paari erilisema sündmusega. Kui kuhjata ühte päeva liiga palju tegevusi, tekib lastel suurest adrenaliinihulgast üleerutus ning neil ei jää igast asjast mälestusi. Päevas üks kuni kolm põnevat tegevust jäävad neile palju erksamalt ja pikemaks ajaks meelde.

Käige lapsega rohkem väljas

Üritustel ja muudes avalikes kohtades käimine õpetab last olukordadega kohanema ning perega koos aja veetmine liidab vanemaid ja lapsi. Seetõttu võiks võimalusel teha lühiajalisi kohviku- või üritusekülastusi koos lastega pigem tihemini kui näiteks kord aastas piduliku ettevõtmisena. Lapsed õpivad kogemusest, seega – mida rohkem kogemusi nad saavad, seda paremini järgmine kord selles olukorras käituda oskavad.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare