„Viimsi poolsaarel on oma eelised — kaugused kodude ja kooli- ning lasteaiahoonete vahel on piisavalt väikesed, et mõelda keskkonnasäästliku sõiduki- elektribussi kasutamisele. Nii vallale kui valla elanikele — lapsevanematele — on väga oluline roheline elu- ja mõtteviis. Seepärast otsisime võimalusi, kuidas muuta Viimsit rohelisemaks ning ökoloogilisemaks.“

Haldo Oravase sõnul on Viimsis tekkinud juba esimesed ummikud, sest valdavalt kasutatakse laste kooli ja lasteaeda toomiseks isiklikku sõidukit. „Väga oluline on tegeleda selle probleemiga kohe. „Rohelisel energial töötav, uus ja mugav buss oleks popp ja huvitav lastele ning logistiliselt mugav ka lastevanematele. See toob kindlasti ühistranspordi kasutajaid juurde,“ lisas ta.

Projekti ühe autori, Urban Management OÜ juhatuse esimehe Jaan Kurmi sõnul võiks uut moodi buss lapsi kooli sõidutada aastal 2012. „Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis saaksime elektribussi tööle juba 2012. aastaks. Praegu alustame poole aasta pikkuse uuringuga, mille käigus selgitame välja, kas ja milline koolibuss on otstarbekas osta, ümber ehitada või rentida,“ rääkis Kurm.

„Päris valmis lahendust praegu Põhja-Euroopa jaoks ei ole, sest põhiline elektribussi tootja on hetkel Hiina. Nüüd ongi meie ülesandeks välja selgitada, mis oleks optimaalne suurus, tüüp ja võimsus, samuti viia läbi võrdlus diislil sõitva bussiga.“

Projekti kohaselt peaks elektriline koolibuss saama sõiduks vajaliku energia tuulegeneraatorist. „Ühe bussi varustamiseks peaks olema 0,5-1MWtuulik. Lisaks peab olema laadimisvõimalus võrgust tuulevaikseks perioodiks,“ selgitas Kurm. „Teine ülesanne ongi meil leida tuulikule sobilik lahendus. Selle asukoht peab olema atraktiivne, kuid ei tohi häirida inimeste tavapärast elu.“

Projekti autorite hinnangul peaks koolibussi lõpp-peatus ja akude laadimiskoht olema kooli parklas või selle lähedal parklas, mis oleks paljudele inimestele nähtav ja atraktiivne uudistusobjekt.Tuulegeneraatori tootmise jääki saaks aga kasutada koolis või tänavavalgustuses.

Elektrilise koolibussi uuringute etapp läheb maksma 400 000 krooni. Projekti lõplik maksumus selgub uuringute käigus.

Projekti meeskonda kuuluvad: Viimsi Keskkooli direktriss Leelo Tiisvelt, Viimsi vallavanem
Haldo Oravas, Nelja Energia OÜ juhatuse esimees Martin Kruus, Creative Union’i juhatuse esimees Madis Laas ning Urban Management OÜ juhatuse esimees Jaan Kurm.