100 TERAVILJAPEENART | Linnalapsed külvasid, rohisid ja lõikasidTallinna Lepatriinu lasteaaia teraviljapeenrad.
Tallinna Lepatriinu lasteaaia teraviljapeenrad.Foto: Erakogu, Tallinna Lepatriinu lasteaed

Tänavu kevadel rajati projekti "100 teraviljapeenart" raames mitmel pool Eestis peenraid kodumaiste tera- ja kaunviljasortidega. Projekti idee käis välja agronoom Heino Laiapea, selle kutsusid ellu Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Äripäev.

Eesmärgiks oli tutvustada nii külvajatele kui ka teistele huvilistele erinevaid põllukultuure ning õpetada neis mõistma, kuidas toit lauale jõuab.

Meie, Tallinna Lepatriinu lasteaia peenardeks said mullaga täidetud traktorirehvid. Osalesid viie rühma lapsed vanuses 4.-7. eluaastani, nii et väikesi põllumehi oli kokku üle saja.

Kevadel külvasime seemned mulda. Suvel kastsime, rohisime ja väetasime oma külve, toestasime herne- ja oataimed. Kui lapsed suvepuhkuselt tagasi tulid, ootasid neid lõikusküpsed tera- ja kaunviljad. Oli aeg viljalõikuseks ja lõikuspeoks!

Lõikuskuu viimasel päeval kogunesidki lapsed oma peenarde juurde. Vili lõigati sirbiga, nii nagu vanasti ja seoti vihkudeks, lõpuks moodustus viljahakk. Töö tehtud, mängiti vanu rahvamänge, lauldi, tantsiti.

Maitsvad olid Pilvetriinude rühma küpsetatud kaeraküpsised, Trikitriinude pakutud kamajook. Mekiti ka soolaubasid. Tore, et lõikuspeole olid tulnud ka Naerutriinud, kes on nüüd juba koolilapsed. Tuldi koos vanematega.

Lasteaia trepimademele seadsime üles ka väikese näituse, mis aitab huvilistel teraviljadega tuttavaks saada.

Seotud lood:

Oma saaki saame õppevahendina kasutada edaspidigi ja seemned kevadel uuesti mulda pista. Kogu tegevus tekitas lastes suurt huvi nii põllutööde kui toidu kasvatamise vastu. Paljudele oli see esimene tutvus põllukultuuridega.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat igapäevastest ilmatarkustest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare