Austria supermarketid loobuvad vabatahtlikult kilekottidest

 (5)
Tartu:Kavandatav kiletotikeeld kauplustes mõjutab ostutavasid.Pildil:Ostlemine Tartus Selveris koos ja ilma kilekottideta.
Kel kodust kaasa võetud kotti poes kaasas pole, tuleb osta vastupidavast materjalist ning korduvkasutatav ostukott.Foto: Raivo Tasso

Enamik Austrias tegutsevaid suuri kauplusekette ei paku alates käesoleva aasta esimesest päevast enam oma klientidele kilekotte. Nende asemel tuleb tarbijatel, kel kodust kaasa võetud kotti kaasas pole, osta vastupidavast materjalist ning korduvkasutatav ostukott.

Otsus tuleneb Austria keskkonnaministeeriumi ja keskkonnakaitseorganisatsioonide vahel sõlmitud kokkuleppest, millega püütakse ellu rakendada EL direktiivi õhukeste kilekottide kasutamise vähendamiseks.

REWE gruppi kuuluvad supermarketid (Billa, Penny, Merkur, Bipa) küll müüvad praegugi veel taaskasutatavaid kilekotte, kuid ainult kuni varude lõppemiseni. Juurde neid enam ei tellita.

REWE väitel säästetakse loobumisotsusega 28 miljoni kilekotti. Hügineenilistel kaalutlustel jätkatakse aga väikeste kilekottide kasutamist kala, liha ning puu- ja köögivilja pakkimiseks.

Keskkonnakaitseorganisatsioonide arvates pole aga kaupluste poolt kasutusele võetavad meetmed piisavad, nende arvates tuleks keelata ka väikesed kilekotid ning kasutada liha-kala ning puu- ja köögvilja pakendamiseks samuti korduvkasutatavaid paberist või riidest kotte.

Keskmiselt kulub ühe kilekoti valmistamiseks üks sekund, seda kasutatakse umbes 20 minutit ning selle lagunemiseks looduses kulub 400 aastat.

Seotud lood:

Teadlaste hinnangul sisaldab iga ruutmiil ookeanivett 46 000 plastikutükki. Austria valitsusvälise organisatsiooni Global väitel lõpetab Doonau jõe lainetes hulpiva prügina igal aastal 40 tonni plastikut.

Allikas: The Local