Teaduste akadeemia uurija-professor Tartu ülikoolis Rein Ahase sõnul on omavalitsuste jätkusuutlikkuse oluline tegur keskuskohtade läbimõeldud planeerimine, sest läbi teadliku planeerimise loodud elavad ja hästitoimivad linnasüdamed ning maapiirkondade väikekeskused aitavad edendada kogu regiooni elujõulisust.

„Näiteks tuleb üksikud keskusfunktsioonid, nagu ostukeskused, transpordikeskused ja vaba-aja keskused hoolikalt planeerida, sest nende vale paigutus võib tekitada pingeid või kahandada piirkonna konkurentsivõimet,“ tõdes Ahas, lisades, et kahaneva asustuse tingimustes eeldab elukeskkonna kvaliteedi ja töökohtade säilitamine tegevuste ümberkorraldamist ja ruumilist koondamist.

Konverentsil räägitakse muu hulgas sellest, et suured taristuobjektid nagu Rail Baltic avaldavad keskuste ruumimustrile pikaajalist mõju, mille uurimisega on seni vähe tegeletud.

Üheks konverentsi oluliseks teemaks on ka Eesti arhitektide liidu ja „Eesti Vabariik 100“ korraldustoimkonna ühine missiooniprojekt „Hea avalik ruum“, mis tegeleb linnakeskuste korrastamisega, mis peaks olema riikliku regionaalpoliitika üks eesmärke.

Konverentsi laiem eesmärk on arendada Eesti planeerimiskultuuri, tugevdada seoseid igapäevase planeerimispraktika ja teooria vahel.

Tartu planeerimiskonverentsil osalevad planeerijad ja planeerimisega tegelevad spetsialistid Eesti omavalitsustest, planeerimisfirmadest, riigiasutustest ja ülikoolidest. Osalejate huvi näitab, et planeerimishuvilistele on tekkimas uus iga-aastane kohtumispaik.

Konverentsi korraldavad Tartu ülikooli geograafia osakond ja Eesti planeerijate ühing.