Elupuude paljundamine pistikutega


Elupuude paljundamine pistikutega
Foto: Raivo Tasso

Pistikuid võib teha mitmel ajal, kuid parim aeg on mai algus.

Suvised pistikud lõigatakse juuli lõpul-augusti alguses sama aasta võrsetest 8-20 cm pikkustena ja pannakse lavase juurduma. Enamikpistikuid juurdub sügiseks, osa järgmisel klvadel.

Pistikud, väiksed 12-15 cm pikkused oksakesed lõigatakse terava pookimisnoaga otse emapõõsalt.

Pistikute juurdumise kiirendamiseks võib neid stimuleerida mõne kasvuainega. Seejärel torgatakse pistikud 12 cm sügavusse ettevalmistatud lavasse, kus kerge viljakas muld on kaetud 3-4 cm paksuse puhta (pestud) jämeda liiva või liiva ja freesturba seguga.

Pistikud paigutatakse lavasse ridadena võrdlemisi tihedalt, nii et kogu lava oleks kaetud. Lava kaetakse paksema läbipaistmatu kilega. Kui lava katta klaasidega, tuleb need omakorda katta näiteks kotiriidega vm.

Et õhk oleks pistikutele parajalt soe (20-25 °) ja nad ei närtsiks, tuleb neid iga päev olenevalt ilmast 2-6 korda piserdada.

Pistikud juurduvad 2-3 kuu jooksul. Juurdunud pistikuid tuleb välisõhuga harjutada, hiljem kate eemaldada. Sügisel, enne külmade saabumist võib pistikute ridade vahele puistata turvast või saepuru ja katta pistikud kuuseokstega.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare