Epiim avab 3,5-miljonit eurot maksva katlamaja

 (1)

puit
Riigis, mille poolt pinda katab mets, leidub puitu lademes.Raivo Tasso

Homme avab enam kui sajale Eesti piimafarmerile kuuluv Epiim Järva-Jaanis kõrgtehnoloogilise katlamaja, kus kasutatakse põlevkiviõli asemel taastuvenergiat. Tänu sellele lähevad kulu- ja loodussäästlikule küttesüsteemile üle ka kohalik koolimaja ja spordihoone.

Epiima juhatuse esimehe Jaanus Muraka sõnul on tegemist esimese hakkepuitu kasutava katlamajaga Eesti piimandustööstuses, mis toob ettevõtte jaoks kaasa olulise kulude kokkuhoiu. “Varem sõltusime oma tootmisprotsessis ainult nafta maailmaturuhinnast tulenevast põlevkiviõlist. Näiteks 2014. aasta kõrgete hindadega kulus Järva-Jaani meiereil õli ostmiseks üle miljoni euro aastas, kuid uue katla tarbeks kuluva hakkepuidu ostmiseks kulub meil aastas neli korda vähem,” selgitas Murakas ning lisas, et näiteks eksporditurgudele suunatud piimapulbritootmine on väga energiamahukas protsess. Efektiivsed energeetikalahendused tõstavad ettevõtte konkurentsivõimet ka rahvusvahelistel turgudel.

Lisaks Järva-Jaanis asuvale Epiima meiereile hakkavad uut küttesüsteemi kasutama ka ligi 300 õpilasega Järva-Jaani Gümnaasium ning kohalik spordihoone, mida kasutab pea kogu vald ehk ligi 2000 inimest. “Lisaks kulude kokkuhoiule tähendab see kohalike jaoks ka puhtamat elukeskkonda, sest varasemaga võrreldes väheneb välisõhusaaste aastas koguni 668 protsendi ulatuses,” rääkis Murakas. Näiteks vääveldioksiidi emissioon väheneb aastas 100 protsenti, põlemisel eralduva heitgaasi NOx emissioon 78 protsenti ning süsihappegaasi heitkogus 571 tonni aastas.

Projekti kogumaksumus ulatus 3,5 miljoni euroni, mille finantseerimisele aitasid kaasa DNB Pank ning SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Jaanus Muraka sõnul on Euroopa Liidus ja eriti põhjamaades tootmisettevõtetele seatud saastenormid järjest karmistumas ning suure tõenäosusega tõusevad need lähiaastatel veelgi. “Sellepärast on oluline juba täna kasutusele võtta tulevikutehnoloogiaid,” lausus Murakas lisades, et näiteks on uuel katlamajal kõrgeid keskkonnanõudeid tagav elektrifilter, mille abil heitgaasidest eraldunud tuhk on hiljem sobilik põldude väetamiseks.

Lisaks on Muraka sõnul asjatundjatelt positiivset tähelepanu pälvinud ka kopavaba hakkepuidu hoidla, mis võimaldab kokku hoida kuni kaks eurot megavati kohta. “See on hakkepuiduenergeetikas märkimisväärne osa primaarenergiahinnast,” tõdes Murakas.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare