Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat ravimtaimedest hinnaga vaid 4,99 €! Vaata lähemalt >
Vana Tallinna veejuhe.Foto: Sven Arbet
Möödunud sügisel toimusid Tallinnas nn hõlmikpuu kvartalis arheoloogilised uuringud, mille käigus toodi nähtavale keskajal vanalinna veega varustanud kanal. Ammune, kuid siiani säilinud veejuhe konserveeritakse ning eksponeeritakse väärikalt.
„Jüriöö ülestõus oli just maha surutud, kui Taani kuningas Valdemar IV andis loa ehitada Ülemiste järve piirkonnast Vabaduse väljakuni kanal, mis varustaks veega Tallinna kaitsekraave ja annaks linnaelanikele ka joogivett. Ehitusluba anti välja 29. septembril 1345. aastal,“ räägib ammustest sündmustest ajaloolane Jaak Juske.
Kanal algas umbes praeguse Filtri tänava joonelt. Vesi voolas sellesse Ülemiste järvest, Tiigiveski ja Härjapea jõest ning linnast lõunas ja idas asuvatest jõgedest ja allikatest. Umbes nelja kilomeetri pikkune veejuhe kulges mööda praegust Filtri teed, Veerenni ja Peeter Süda tänavat kuni Harju väravani.
„Veerenni tänava ümber kujunes Veerenni asum, mis sai oma nime just selleltsamalt keskaegselt vanalinna veega varustanud veerennilt,“ selgitab Juske.