Teede lagunemine on sama vana nähtus kui tee ise. Sadu aastaid on teekasutajad kirunud siinse maanurga põhjatuid ja auklikke teid. "Veel 50 aastat tagasi peatati Tallinna-Tartu maantee kehvematel lõikudel igal kevadel paariks nädalaks liiklemine sootuks," meenutas muuseumi juhataja Mairo Rääsk. "Sedalaadi abinõud on meie teedelt ja linnatänavatelt tänaseks kadunud, aga igal kevadel saavad liiklejate ülisuure tähelepanu osaliseks löökaugud."

Mis nende teede ja aukudega siis ikkagi lahti on? "Kõige lihtsamalt öeldes lagunevad teed seetõttu, et nad ei vasta seal liikuvale koormusele, millele lisandub meie kliimale iseloomulik teekatte külmumise ja sulamise tsüklilisus," selgitas Rääsk.

"Oma mõju avaldab naastrehvide massiline kasutamine ning liigne kloriidide puistamine talvisel libedusetõrjel. Samuti soodustab lagunemisprotsessi kohatine ehitamise või kasutatavate teedeehitusmaterjalide madal kvaliteet."

Fotokonkursiga soovib muuseum fookusesse tuua teekatete lagunemise põhjused laiemalt ning selgitada nende tekkimise tagamaid.

"Kuigi löökaugud on vaid üks osa teekatete paljudest kahjustustest, on need liiklejatele kõige märgatavamad, niisiis otsustasime alustada just siit," täpsustas Rääsk.

Fotokonkurss „Eesti uhkeim teeauk 2013“ on osa maanteemuuseumi uueneva ekspositsioonikeskkonna Teeaeg teekahjustuste tüüpe ja selle põhjuseid tutvustavast väljapanekust, mis avatakse külastajaile 1. mail. Nii lisandub muuseumi ekspositsiooni teekatte lagunemise põhjusi lahti seletav multifilm ning lisavahendite abil saavad külastajad lähemalt uurida erinevate kahjustuste mõju ja tagajärgi.

Võistlustöid saab üles laadida kuni 12. aprillini 2013 Eesti Maanteemuuseumi Facebooki fännilehele või saata e-posti teel aadressile augukonkurss@mnt.ee. Konkursi tingimustega saab samuti tutvuda muuseumi Facebooki lehel.