HOMSES MAALEHES | Miks on saarlastele korduvalt viirastunud ängistav päikesemärk?

 (3)
HOMSES MAALEHES | Miks on saarlastele korduvalt viirastunud ängistav päikesemärk?
Silmakujund Saaremaa muinasobservatooriumi kivilaevas asuva kivirahnu lõunapoolsel küljel.Foto: Pentti Muhonen

Homne Maaleht kirjutab nähtusest, mis paistab saarlasi kohati juba aastatuhandeid kummitavat.

Saaremaa-Hiiumaa inimesi näib omal ajal olevat iseloomustanud teatud arhetüüpne meelelaad: täismeestele viirastub päikesesilm küünarnuki sees, koolipoisikesele kangastub kohutav päikeseratas ja selle sees hirmuäratav päikesemees.

Soela väina ääres on Saaremaal megaliitstruktuur, mis kujutab endast suurtest kividest tekitatud tohutu suurt (läbimõõt rohkem kui kilomeeter) veidi munakujulist ringi, mille sisse moodustub peaaegu täiuslik tähtviisnurk.

Üks intrigeerivamaid artefakte selles muinaskompleksis on aga kivilaev, mille esiotsas asetseb kivirahn – selle ühel pool (lõunapoolses küljes) on selgesti eristatavalt silma ja teisel pool (põhjapoolses küljes) kolmnurga kujund. Tundlik inimene, kes suudaks läbi kivi vaadata, näeks, et silm asetub kolmnurga sisse.

Miks kasutas Käina kiriku orelimeister, tõenäoliselt Rudolf Tobiase isa, oma sfääride muusika instrumendi ilustuseks Jumala silma kolmnurgas ja miks seadis Vigala Sass oma eluaseme sisse Triiki?

Lisaks - Karja kiriku lakke on maalitud kolmjalg-päikesesümbol, kolmjala kujul esineb Hiiumaa mehe naisakt. Kõik arhetüüpsed sümbolid.

Homne Maaleht kirjutab, mida nägid kaks Saaremaa meremeest Peterburist koju sõites, millist õudusunenägu nägi koolipoiss ja mis väina kahel kaldal veel eriskummalist toimunud on.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare