HOMSES MAALEHES | Rahvusliku kinda- ja sokimustri saab kätte vaid raha eest


Kinda ja kampsunimustrid, ev100 nädalat
Käsitöö Album 1957Foto: Repro

Homne Maaleht kirjutab, et vaatamata digiajastule, ei ole Eestis ühtset, kõigile käsitööhuvilistele kättesaadavat rahvus­likku mustripanka. Kallitesse käsitööraamatutesse koondatud materjale ei tohi aga autoriõiguste tõttu loata levitada.

Eduka otsingu ja hea õnne korral võite soovitud mustri sealt leida Eesti Muuseumide Veebiväravast. Kuid võib ka juhtuda, et teie kodukoha kindamustrit seal pole, või on vaid foto esemest ja mustriskeemi peate ise maha joonistama. Algajatele kudujatele ei pruugi see jõukohane olla.

Mustreid võib leida veel Eesti Rahva Muuseumi väljaannetest, seal on avaldatud ka mustrijooniseid, kuid kaugeltki mitte kõikide kihelkondade omi. Osavamad internetikasutajad võivad kindakirjasid leida ka Tallinna Ülikooli õppe­mater­jalidest või Viljandi Kultuuri­akadeemia rahvusliku käsitöö eriala tudengite lõputöödest.

Ainsa maakonnana on oma kindamustrid digiteerinud ja internetti üles pannud Hiiumaa. Sealse käsitööseltsi kodulehel on kataloogid Emmaste, Käina, Kärdla, Pühalepa ja Reigi kindakirjadest. Kogu koostaja on seltsi juhatuse liige, disainer ja käsitööline Irina Tammis.

“Tundub loogiline, et mustrid on kõikidele kättesaadavad ja igaüks ei peaks n-ö jalgratast leiutama, seda enam et need ei ole autorikaitsega hõlmatud. Eriti oluline on see neile, kes tahavadki kududa just ajaloolisi mustreid,” nendib Tammis.

Kuidas tulevikus mustrite kättesaadavus tagada plaanitakse, loe homsest Maalehest.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare