KAS TÕESTI? | Riigikogulased soovivad seadustada kreisi, millesse kuuluvad erinevates riikides asuvad omavalitsused

 (1)
KAS TÕESTI? | Riigikogulased soovivad seadustada kreisi, millesse kuuluvad erinevates riikides asuvad omavalitsused
Kreisi sooviksid kasutusele võtta Valka ja Valga.Foto: Annika Haas

Riigikogus algatati taaskord pärast 2016. aasta läbikukkumist eelnõu, millega soovitakse luua alus kreiside ehk mitmeid riike hõlmavate kohalike omavalitsuste moodustamiseks.

Riigikogu liikmed Madis Milling, Igor Gräzin, Meelis Mälberg, Liina Kersna, Kalle Laanet, Toomas Kivimägi ja Krista Aru algatasid kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse täiendamise seaduse eelnõu, millega soovitakse luua võimalus riikide-ülese kohaliku omavalitsuse üksus moodustamiseks nimetusega „kreis“.

Tingimuseks on see, et kohaliku omavalitsuse üksustel peab naaberriigiga olema ühine piir, riigid peavad kuuluma NATO-sse ja Euroopa Liitu, kasutama sama valuutat ning omama identset viisarežiimi.

Eelnõu näeb ette, et kreisi juhtorganiteks on volikogu ja valitsus, mis moodustatakse kreisi elanikkonna proportsionaalse esindatuse põhimõttel ning mille tegevus lähtub valdade ja linnade üldistest omavalitsuslikest põhimõtetest, mis on sätestatud Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas.

Kreisil on oma alus-seadus, mille võtab vastu kreisi elanikkond referendumil ning mille on kinnitanud kreisi moodustavate riikide valitsused.

Asudes erinevate riikide territooriumil kehtib kreisis neid riike eraldav fiskaalpiir, mis ei laiene kreisi eelarve kuludele.

Kreisil on oma iseseisev eelarve ja tal on õigus kehtestada kohalikke makse tingimusel, et need ei kanna tollimaksude või nendega sarnaselt mõjuvate maksude iseloomu. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

2040. võiks esimene kreis valmis olla

Valga kreisi idee suurim eestvedaja on olnud endine Valga linnapea ja praegune vallavanem Margus Lepik.

Margus Lepik: „Valga valla prioriteediks on igasuguse taristu kaasajastamine ja kui utreerida, siis Valga vallast võiks saada aastaks 2040 eriadministartiivne üksus – Valga kreis.

Oleme seda ideed arutanud nii riigikogulase Igor Gräzini kui Valka linnapea Vents Armands Krauklisiga. Esimesed sammud kesklinnakontseptsiooni kujundamisel on tehtud ja vaatamata sellele, et piiriülene omavalitsuse ehk kreisi idee ei saanud Riigikogus [2016. aastal] kohe toetust, ei tähenda, et me mõtte ja arendustega edasi ei läheks.

Valga/Valka on sulandunud üheks nii keeleliselt, kultuuriliselt kui majanduslikult. Oleme mõlemad multikultuursed ja -keelsed linnad. Kõige suuremaks mureks ja väljakutseks saab olema riigiametnikele selgitustöö tegemine, et Valga vajab tuge ja pole ääremaa, vaid Riia eeslinn ja majandusgeograafiline võimalus. Lisaks tuleb riigiisasid veenda, et lõpuks hakataks ka Kagu-Eesti tegevuskava ellu viima.”

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare