Kui hästi sa seeni tunned? Seenenäitus tutvustab vähem- ja rohkemtuntud söögiseeni


Eesti seenenäitus
Eesti seenenäitusFoto: Martin Dremljuga

16.-25. septembril on Eesti Loodusmuuseumis avatud igasügisene seenenäitus. 10 päeva jooksul saab tutvuda nii söödavate, mittesöödavate, tinglikult söödavate kui ka mürgiste seeneliikidega ning heita pilgu seni vähetuntud söögiseentele.

„Tänavune aasta on olnud seenerikas, seda nii selle poolest, et metsa alt leiab arvukalt erinevaid seeneliike, kui ka selle poolest, et tuntud söögiseeni leiab seeneliste suureks rõõmuks samuti palju,“ iseloomustab tänavust seeneaastat Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse kuraator Loore Ehrlich. „Näiteks võib käesolevat seeneaastat iseloomustada kui rikkalikku valge kärbseseene aastat, neid leidub metsa all rohkem kui mitmete eelnevate aastate peale kokku. Ja kuna seda valget surmainglit on palju, on enne metsa minekut kasulik see seen endale näitusel selgeks teha,“ räägib Ehrlich.

Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab hea ülevaate nii seeneriigi mitmekesisusest kui ka erinevate seente eristamistunnustest. „Meie eesmärgiks on õpetada külastaja vahet tegema söödavate ja söögiks kõlbmatute seente vahel, aga juhtida tähelepanu ka sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened,“ seletab Ehrlich. „Väljapanek on heaks seene alaste teadmiste värskendajaks nii algajale kui kogenud seenelisele - meie teadmised seente kohta muutuvad ajas ning 10 aastat tagasi mürgiseks peetud seen võib olla tänasel päeval heade söögiseente nimekirjas, toonane söögikõlbulik seen aga tunnistatud söögikõlbmatuks,“ lisab ta.

Lisaks seenerikkuse tutvustamisele on selleaastasel seenenäitusel lähema vaatluse all seente hoiustamine – vähe tuntud on tõsiasi, et sageli on seenemürgituse põhjuseks just valed võtted seente säilitamisel. Et metsaannid saaksid purki õigeid võtteid kasutades, juhib näitus tähelepanu ka erinevatele viisidele ja võimalustele, kuidas seeni säilitada. Seente säilitamise juures tõstab väljapanek fookusesse ka seni vähetuntud, kuid hõlpsasti äratuntavaid söögiseeni.