Kuidas esimesed aasta linnud rõngad saidTurteltuvi
TurteltuviFoto: ARNE ADER

Aasta linnu kampaania käigus planeerisime lisaks muudele tegevustele värvimärgistada kaelus-turteltuvisid. Kuigi oleme Jaanus Auaga mõnekümne aasta jooksul püüdnud eri liike põldlõokesest ja põldrüüdast mudanepi ja metskurvitsani, osutus toimiva turteltuvide püügimeetodi väljatöötamine keeruliseks, kirjutab Jaanus Elts aasta linnu kodulehel.

16. juuli varahommikul seadsin lõksud üles Tabiveres. Linnu olemasolust oli ühingu kodulehel teada andnud Eha Dunkel ning mõned päevad varem oli see lind kontrollimisel ka olemas. Tuvi oli esimese pool tundi mõõdukalt pahane, aeg-ajalt lendas puult puule ning häälitses rahulolematult. Lõpuks julges ta murule laskuda. Kulus hulk minuteid, enne kui maaomanik julges astuda ohtliku sammu… Ja nii see juhtuski – kell 5:05 jäi lõksu selle aasta esimene aasta lind. Isane kaelus-turteltuvi sai omale nimeks Matu ning tema kehakaaluks fikseerisin 212 g.

Püügivahendeid kokku pakkides kuulsin aga kuskilt teiselt poolt korterelamut veel ühe kaelus-turteltuvi häält. Sellel aastal oleme neile lindudel väga ligidale läinud ja peab tunnistama, et nende hääl kostab vaid lühikese maa taha. Teisele poole maja sõites ootas eest meeldiv üllatus: elektritraadil armatses kaks kaelus-turteltuvi. Seekord kulus maaomanikul julguse kogumiseks vaevalt 5 minutit ning juba ta maanduski murul. Umbes minuti jalutas ta mõnemeetrise raadiusega ümber püüniste. Emaslind, kes toimuvat oli seni jälginud elektritraadilt, otsustas samuti murule tulla. Veel natuke tiirutamist ja kell 5:52 oli lõksus järgmine aasta lind. Üllataval kombel oli selleks emaslind, kes sai nimeks Juuli – 167 grammi puhast tuviarmastust.

Vaata pilte SIIT.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat köögiviljakasvatajale hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare