Kuidas Villu Reiljan ministrina pistist nõudis

 (20)
Kuidas Villu Reiljan ministrina pistist nõudis
Villu Reiljan, Tarmo Sild ja Aivo Pärn teisipäeval Harju maakohtus otsust kuulamas.

Kuidas jõudis Harju maakohus otsusele, et rahvaliitlasest Riigikogu liige Villu Reiljan on ministriks olles pistist küsinud? Kohtuotsuses esitab kohtunik Märt Toming oma järeldused.

Loe veel

Märt Toming on kohtu motiveeritud otsuses jõudnud järeldusele, et miljoni krooni suuruses pistises lepiti kokku 2006. aasta suvel.

Pistis pidi tagama, et Tallinna kesklinnas asuv Eesti Projekti maja läheb müügikonkursil ärimees Aivo Pärna firmale AS Wipestrex Grupp.

Vastavalt kokkuleppele tuli pistis anda sularahas Rahvaliiduga tihedalt seotud Arco Vara ühe omaniku Hillar-Peeter Luitsalu kätte.

Tominga väitel ootas Hillar-Peeter Luitsalu ärimees Aivo Pärna visiiti 4. septembril 2006. Luitsalu oli kohtuniku sõnul altkäemaksu vahemees.

"Vana oli jah aru saanud, et ma olen juba täna kohvriga," viitab kohtunik Aivo Pärna paar päeva hiljem peetud telefonikõnes äripartner Anti Selgele.

Daisy Tauk ja Leon Glikman   

Kohtunik Tominga hinnangul teavad Pärna äripartnerid skandaalsest pistiseloost märksa rohkem, kui kohtus rääkisid. Sellele viitavad tema meelest telefonikõnede salvestused.

Kohtuniku hinnangul oli asjaga otseselt seotud ka vandeadvokaat Daisy Tauk, hilisema majandusministri Juhan Partsi elukaaslane. Kohtuniku sõnul saatis Tauk 30. augustil 2006 Pärnale hoiatava sms-i: "Ära palun ise midagi kellelegi anna!!!"

Kohtuniku sõnade kohaselt pidas Tauk vajalikuks ka üle helistada. "Kuule, ma tahtsin sulle veel personaalselt üle, ee, seda öelda, et /.../ sinu see sõber on nagu väga tugeva sihiku all ja nagu, ee, me..," refereerib kohtunik kaitsepolitsei salaja pealt kuulatud kõnesid.

Toming resümeerib: "Kui
D. Tauk oleks A. Pärnale teatanud, et ärgu midagi lubagu, siis saanuks järeldada, et raha on küll küsitud, kuid ei ole selle maksmist lubatud, käesoleval juhul saab järeldada, et on lubatud, kuid lubadus täitmata."

Kohtuniku hinnangul püüdis Pärn vahelejäämise kartuses sokutada vahepeal juba poolteisele miljonile kerkinud pistise üleandmise Eesti ühele lugupeetumale vandeadvokaadile Leon Glikmanile.

"Kuule, mina ikka ei julge, teeme ikka kuradi Glikmani kaudu näiteks vä," refereerib kohtunik Pärna sõnu äripartner Anti Selgele.

29. oktoobril ütles Pärn äripartnerile, Ühispanga kunagisele juhile Aivar Urmile: "Aga ma ütlen sulle, Aivar, et see poolteist tuleks ära viia, sest mina olin kõikide kohtumiste juures ja Leon on seda vaikselt nagu luband."

Kohtunik Tominga hinnangul on pistise andmise põhjust kõige selgemalt kirjeldanud Aivo Pärn oma äripartneritele Aare Selgele ja Aivar Urmile: "Pistise maksmise põhjuseks on see, et T. Sild surus läbi Wipestrex ASi lõpliku pakkumise 380 miljoniga krooniga."

Kohtunik märgib, et Tarmo Silla sõnadest Aivo Pärnale nähtub, et Sild tegutses pistise nõudmisel Villu Reiljani huvides. Viimast nimetas Sild vahetuks kliendiks ja peremeheks, "teised aga vanapoisiks, Villuks, ministriks".

Kohtunik väidab, et kui Pärn küsis Silla käest, kas Reiljan on asjaga kursis, siis Sild kinnitas seda ning soovitas Reiljaniga kohtuda ja rääkida. Reiljan aga ütles Pärnale, et Sild on kõigega kursis ja tal on kõik volitused. Kohtunik järeldab, et seega oli Reiljan teadlik toimuvast ja nõudis Silla vahendusel Pärnalt pistist.

Pistise summa kasvas

"Kohus leiab, et telefonivestlustest äripartneritega, D. Tauki sms-sõnumist ja telefonivestlusest D. Taukiga nähtub üheselt see, et A. Pärn on lubanud maksta pistist alguses 1 miljon krooni ja hiljem 1,5 miljonit krooni," kirjutab kohtunik.

Ta tsiteerib Pärna ja Silla vestlust 2006. aasta 9. augustil: "Ainult üks palve, mida edastaks, et sa kannaks täiendava tehingukulu, mis on poolteist. Ma rohkem sellest ei räägi." Pärn vastas toona: "Ennem oli meil juttu ühest, aga nüüd on poolteist, tuli juurde."

Kohtuniku hinnangul on ülioluline Aivo Pärna 16. augusti kõne Villu Reiljanile. Pärn: "Või ma kohtuks siis Tarmoga äkki?"

Reiljan: "Jah, räägi taga läbi, jaa, ega ta enam-vähem kursis ju. No, mis enam-vähem kursis, ta on kursis... rääkige."

Pärn: "Et ma ütlen Tarmole, et ma rääkisin sinuga ja et ma räägin temaga nendest küsimustest."

Reiljan: "Just, jah nii..."

Kohtunik Märt Tominga hinnangul viitab eelnev otseselt Villu Reiljani süüle.

Harju maakohus mõistis Reiljanile teisipäeval pistise nõudmise eest kahe aasta ja kolme kuu pikkuse tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Tarmo Sillale määras kohus pistise vahendamise eest 102 870 krooni suuruse ja Aivo Pärnale pistise lubamise eest 143 440 krooni suuruse rahalise karistuse.

Peagi tuleb Tallinna ringkonnakohtul otsustada, kas kohtunik Märt Tominga konstruktsioon on vettpidav.


Reiljani kolm pistiseküsimist

- Juuli 2006

Vandeadvokaat Tarmo Sild nõuab ärimees Aivo Pärnalt keskkonnaminister Villu Reiljani nimel Pärna äriühingu ASi Wipestrex Grupp jaoks Rävala pst 8 maja (Eesti Projekti maja) müügil soodsa otsuse tegemiseks 1 mln kr pistist.

- 9. august 2006
Tarmo Sild nõuab Villu Reiljani nimel Aivo Pärnalt teist korda pistist. Seekord juba 1,5 mln kr. Sellisel juhul aktsepteeriks ministeerium Pärna firma Wipestrex Grupp madalamat ostupakkumist.

- 22. september 2006
Tarmo Sild tuletab Aivo Pärnale meelde keskkonnaminister Villu Reiljani nõudmist maksta ära lubatud 1,5 miljonit krooni pistist. Seejärel saaks arutada AS Wipestrex Grupilt ja OÜ Realwaylt ära võetud tagatisraha tagastamist. 

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare