ELS järgib kontrollkäikudel kõiki oma protseduurireegleid. Näiteks tuleb püüda abivajava looma omanikuga üheskoos leida lahendusi, mis parandavad looma heaolu ja pidamistingimusi. Lisaks panevad reeglid ette järgida seaduseid, mis puudutavad eraomandil viibimist ning eraomandis olevasse valdusse sisenemist: eramaale sisenemiseks peab kontrollkäiku tegeval ELS-i liikmel või vabatahtlikul olema selleks omaniku luba. Samuti ei ole õigust võõrandada looma eraterritooriumilt ilma loomaomaniku nõusolekuta. Kui looma seisund on eluohtlik, võetakse ühendust vastavate järelevalveametkondadega ning kooskõlastatakse looma ära võtmine.

„Abivajava looma kohta teate saabumisel saadame olukorda kontrollima oma vabatahtlikud, kui antud maakonnas see võimalus meil on, ning kui ilmneb, et on rikutud loomakaitseseadust ja lemmikloomade pidamise nõuete määrust, teeme kirjaliku pöördumise veterinaar- ja toiduametile,“ selgitab ELS-i töökäiku hädajuhtumite projektijuht, infotelefonile vastaja ja juhatuse liige Maaja Mäll sealjuures täpsustades: „Veterinaar- ja toiduamet on riiklik järelevalveasutus, kellel on kohustus ja õigus karistada loomi halvasti pidanud loomaomanikke kas ettekirjutuse, rahatrahvi või loomade võõrandamisega.“

„Kui on kahtlus, et ei ole tegemist ELS-is töötavate inimestega olenemata sellest, et võidakse end nii tutvustada, tasub võtta meiega ühendust infotelefoni numbril 526 7117 või vajadusel kontakteeruda politseiga – teeme nendega meeleldi koostööd,“ rõhutab seadusjärgse töökorralduse olulisust ELS-i tegevjuht Henry Vürst.