Lüganuse kirikus pandi paika ebaseaduslik altarivitraaž, muinsuskaitse alustas menetlust

 (7)

Lüganuse kirikus pandi paika ebaseaduslik altarivitraaž, muinsuskaitse alustas menetlust
Wikimedia commons

Eelseisval pühapäeval peaks EELK peapiiskop Urmas Viilma pühitsema Lüganuse kiriku uue altarivitraaži, mille autor on tuntud kunstnik Andrei Lobanov. Ainuke viga, et muinsuskaitsealuses pühakojas toimetajad unustasid oma toimetamistest muinsuskaitseametit teavitada ja nüüd võivad järgneda sanktsioonid.

Kogudust teeniv diakon Tõnis Tamm ütles, et uus vitraaž sündis, sest VKG juhatuse aseesimehest ja tehnikadirektorist koguduse liige Meelis Eldermann tahtis kogudusele kinkida midagi sellist, mis “pühakoda kaunistaks ja inimesi kirikusse kutsuks”, kirjutab Põhjarannik.

Värskel vitraažil on risti löödud Jeesus, ristist vasakul Jumalaema ja jünger Johannes ning paremal Ristija Johannes, kellelt kogudus on nime saanud.

Tamm rääkis, et kuna kirik on väga niiske, oli eelmise vitraaži raami alumine ots määndunud − nüüd sai seegi asendatud. Diakon rõhutas, et kõik uue vitraaži valmimise ja ülespanekuga seotud tööd on tehtud annetuse korras.

Kõik on ilus, aga selgub, et kogudusel puudus eelnimetatud tööde tegemiseks muinsuskaitse luba. Muinsuskaitseameti Ida-Viru maakonna vaneminspektor Kalle Merilai ütles Põhjarannikule, et kogudus esitas ametile tegevuskava tagantjärele. Nüüd koostas amet vaatlusakti ja nimetatud tegevuskava on praegu läbivaatamisel. Hiljem võetakse asjaosalistelt seletuskirjad ja nõutakse tööde tegemise muinsuskaitselist aruannet.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare