Ülevaated käsitlevad ligi paarikümneaastast ajajärku ehk vaatleme nii viimaste aastate tehinguid kui ka neid, mis tehtud enne viimast maa korralist hindamist. Võtame aluseks Maa-ameti tehingute andmebaasist pärit statistika, keskendudes seejuures vaid vabaturu tehingutele. Arvestame mediaanhindasid, mis aitab vältida ekstreemsete hindade mõju väärtustele.

Esimene ülevaade keskendub haritava maa hinna- ning tehingudünaamikale alates aastast 1997 ning toob välja tegurid, mis mõjutavad haritava maa väärtust. Mediaanhinnad ja hinnamuutused on antud maakondade kaupa.

Nii tehingute arvus kui ka hinnatasemetes on toimunud ulatuslikud muutused võrreldes 2001. aasta maa korralise hindamise tulemustega. Senine üldine viimaste aastate trend näitab haritava maa hinna tõusu, mille suurus on piirkonniti erinev.

Haritava maa hindade kallinemine on seotud paljuski Euroopa Liidust saadavate põllumajandustoetustega. 2014. aasta andmete kohaselt jääb ligikaudu 90% haritava maaga tehtud tehingute hektari hinnad 1000–4000 euro vahele.


Kinnisvaratehingute statistikat saab igaüks pärida Maa-ameti kodulehel asuvast päringukeskkonnast.