Muld läheb nagu soe saiMuld läheb nagu soe sai
Foto: Sven Arbet

Külm põhjatuul hoiab aiasõpru veel veidi tagasi, kuid hooajaks valmistumine käib täiel rinnal. Seemned, muld ja väetis on praegu aianduskeskuste nõutuim kaup. Uudistamas käiakse juba ka väiksemaid kasvuhooneid.

Möödunud aastal samal ajal oli soojakraade rohkem ja istikute müük algas varem. "Praegu istiku hooaeg veidi viibib. Kui ikka labidas mulda ei lähe, pole mõtet ka kiirustada," ütles Cerese müügijuht Lehi Aganits.

Seemnete varumine käib juba alates jaanuarist, sest huvi ise köögivilju kasvatada on võrreldes eelmise aastaga tublisti kasvanud. Aganitsi sõnul käivad paljud lausa raamat näpus ja küsivad erinevatele taimedele vajalikke mullasegusid. "Tegelikult võib paljud seemned tavalisse aiamaa mulda panna. Aga muidugi on tore, kui saadakse aru, et taimede eest tuleb hoolitseda. Niisama ju midagi ei kasva."

Lilleseemneid ostetakse vähem. Nii on näiteks Hortesest aprillikuu jooksul kõige rohkem ostetud herne, seejärel erinevate salatite, avamaa kurgi ja redise ning maitsetaimede ja porgandi seemneid. Alles viiendal kohal on lilleseemned. Nendest on kõige populaarsemad lillhernes, mungalill ja saialill.

Hortese tootejuht Lea Mäss ütles, et praegu hakkavad kaubaks minema ka püsikud ja viljapuude istikud. "Need, kes eelmisel aastal soovitud õunapuu sordist ilma jäid, tulevad varakult seda otsima. Suvesorte nagu 'Valge klaar', 'Suislepp', 'Kuldrenett' juba ostetakse." Õunapuu võib maha istutada ka külmemasse mulda, sest juuri hakkab ta edasi kasvatama siis, kui mulla temperatuur on sobiv.

Ettevalmistusi tehakse ka tomati- ja kurgitaimede kasvatamiseks. Seda näitab vajaliku mulla ja väetise hea minek ning loomulikult huvi kasvuhoonete vastu. Hansaplanti müügijuhi Heldi Lehemaa sõnul kasvuhooneid veel hulgaliselt ostetud ei ole, kuid vaatamas on käidud ja ilmselt tullakse tagasi, kui ilmad soojemaks lähevad.


Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare