NAPP PÄÄSEMINE | Hinnaline juustupartii päästeti muda alla mattumisest

 (1)

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivneFoto: Anni Õnneleid

Šveitsis suutsid farmerid Val Bregaglia maalihke piirkonnas üsna viimasel minutil päästa 1,2 tonni hinnalist juustu, mõned tunnid hiljem täitus hoiuruum mudaga.

Kogu partii maalihkest päästetud Grantio kerajuustu, mida loetakse üheks Val Bregaglia piirkonna hõrgutiseks, väärtuseks hinnatakse umbes 40 000 Šveitsi franki. See oli pandud keldririiulitele valmima. 23. augustil aga tabas piirkonda maalihe, milles hukkus kaheksa matkajat ja evakueerida tuli üks küla.

1. septembril tekkis samas kohas taas maalihe ning mitmetesse lähiümbruse küladesse - Bondo, Promontogno, Spino ja Sottoponte - tulvasid mägedest mudalaviinid.

Samal päeval hoiatatid Latteria Bregaglia juustukoda, et nende juustukelder on ohus, sest tugev vihmasadu jätkus.

Seda kuuldes otsustasid kohalikud elanikud, et juust tuleb päästa. Ettevõtmine õnnestus ning valmimisel olevad juustukerad toimetati teise, Malojas asuvasse hoiuruumi.

Kaks tundi hiljem võttiski loodus võimust ja kelder, mis just äsja oli juustukeradest tühjaks tõstetud, täitus mudaga.

Mägikülade elanikud jätkavad ulatuslikust maalihkest tingitud kahjustuste likvideerimist, kuid ametivõimude vältel võib kuluda aastaid, enne kui kogu piirkond taastada suudetakse.

Seotud lood:

Bondo, Spino ja Sottoponte elanikud ei saa kodudesse naasta enen kahte kuud, sest paigaldada tuleb toestusi ning püsib oht, et Piz Cengalo mäelt võib tekkida kivivaringuid.

Allikas: The Local

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat köögiviljakasvatajale hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare