NATO hävitajad ehmatasid haapsallasi

 (97)
Ründelennukid F-15C Ämaris õppustel
Ründelennukid F-15C Ämaris õppustelFoto: Ardi Hallismaa, Kaitsevägi

"Tundus nagu Paralepas oleks midagi õhku lennanud. Jube pauk oli." "Kesklinnas oli ka pauk nagu keegi oleks aeda pommi visanud, köögis nõud klirisesid," arutasid arutasid Haapsalu ja Läänemaa inimesed täna hommikul Facebookis.

Targemad juba teadsid, et tegu on NATO õppustel osalevate Ämaris baseeruvate hävitajatega.

Seda kinnitas Maalehe veebile ka Eesti õhuväe teavitusspetsialist Alar Laats. "Täna tõusis Ämarist õhku 14 lennukit," selgitas ta. "Kui inimesed pauku kuulsid, siis pidi tegemist olema ülehelikiirusel lendamisega."

Saarte ja Läänemaa inimesed peavad kannatust varuma, sest Eesti, USA ja Ühendkuningriigi õhuväelaste ühisharjutused kestavad kuni 2. septembrini.

Lennukid lendavad Eesti õhuruumis mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ja eelistatavalt asustatud punktidest eemal.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Balti riikide valitsused on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel lennuameti ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat lihtsamatest ehitustöödest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare