Omavalitsustele laekub tänavu tulumaksu mullusest 59 miljonit eurot rohkem

 (7)
Siim Valmar Kiisler
Siim Valmar KiislerFoto: Martin Dremljuga

Tänavuseks füüsilise isiku tulumaksu laekumiseks on prognoositud 1,114 miljardit eurot, millest 783 miljonit saavad kohalikud omavalitsused ja 331 miljonit keskvalitsus.

Võrreldes eelmise aastaga laekub tulumaksu omavalitsustele 59,3 miljonit ja keskvalitsusele 24,1 miljonit eurot enam.

Regionaalministri Siim Kiisleri sõnul näitab üksikisiku tulumaksu laekumise kasv, et meie perede sissetulekute suurenemise korral suurenevad ka omavalitsuste rahalised võimalused.

„Omavalitsusjuhtidele on siin selge sõnum, et kui soovitakse oma eelarvet märkimisväärselt kasvatada, siis esmajärjekorras ei tuleks mitte kätt Toompea poole sirutada, vaid uurida kohalikelt ettevõtjatelt, kuidas linn või vald neile abiks saab olla,“ ütles Kiisler.

Ta lisas, et omavalitsus peab aitama kaasa ettevõtluse arengule ja töökohtade tekkimisele. „Kui inimestel on tööd, siis laekuvad ka maksud ja suur osa sellest rahast jõuab omavalitsuste rahakotti.“

Kokku suureneb kohalike omavalitsuste tulubaas sel aastal 6,6 protsenti ning omavalitsuste kogutulud ulatuvad 1,481 miljardi euroni. Kasvu annab suurima panuse üksikisiku tulumaksu laekumine omavalitsuste eelarvetesse.

Kui enne majanduskriisi oli omavalitsuse eelarvetesse laekuva tulumaksu osakaal oluliselt väiksem, siis kriisi ajal tõusis see kuni 80 protsendini. Viimastel aastatel ja prognoosi järgi ka järgnevatel jääb see osakaal samasse suurusjärku tänavusega ehk 70 protsenti või pisut enam.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare