PÄEVAPILT: Kalkun haudus välja kanapojad

 (7)

PÄEVAPILT: Kalkun haudus välja kanapojad
Foto: Raivo Tasso

Palupera vallas haudus kalkun välja viis kanapoega.

Valga maakonnas Otepää lähistel elavale Vaida Ollinole kingiti kalkunipaar selle aasta kevadel. Pärast seda, kui isakalkun suve lõpul kadunuks jäi, muutus emakalkun kurvaks. Kurvastuse peletamiseks hakkas ta endale suvalistesse kohtadesse aias ja taluõuel pesasid tegema, neisse munema ning mune välja hauduma. Kuna munad olid viljastamata, siis oli nende haudumine mõttetu tegevus, sest tibusid poleks neist niikuinii tulnud.

Kuna samal ajal, umbes septembri keskel, oli hakanud oma mune hauduma ka üks kana, kes aga ei olnud eriti hoolas ja jättis munad sageli valveta, siis otsustas perenaine, et proovib panna kanamunad kalkuni pessa kalkunimunade asemele.

Munade väljavahetamine läks edukalt ning üsna peagi hakkasid munadest tibud kooruma.

Kalkun hoolitseb tibude eest nagu tõeline kanaema, tibud jällegi ei arva, et kalkun poleks nende pärisema. Kuigi tegu on erinevate liikidega, saavad nad väga hästi aru üksteise "keelest". Kalkun häälitseb nagu kalkun ikka, kuid tibud saavad kohe aru, mis korraldus ema jagab - kas anti korraldus tiiva alla sooja pugeda või näiteks sööma minna.

Kalkunitest ja nende kasvatamisest lugege pikemalt ajakirja Maamajandus novembrinumbrist.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare