PÄEVAPILT: Kalkun haudus välja kanapojad

 (7)

PÄEVAPILT: Kalkun haudus välja kanapojad
Foto: Raivo Tasso

Palupera vallas haudus kalkun välja viis kanapoega.

Valga maakonnas Otepää lähistel elavale Vaida Ollinole kingiti kalkunipaar selle aasta kevadel. Pärast seda, kui isakalkun suve lõpul kadunuks jäi, muutus emakalkun kurvaks. Kurvastuse peletamiseks hakkas ta endale suvalistesse kohtadesse aias ja taluõuel pesasid tegema, neisse munema ning mune välja hauduma. Kuna munad olid viljastamata, siis oli nende haudumine mõttetu tegevus, sest tibusid poleks neist niikuinii tulnud.

Kuna samal ajal, umbes septembri keskel, oli hakanud oma mune hauduma ka üks kana, kes aga ei olnud eriti hoolas ja jättis munad sageli valveta, siis otsustas perenaine, et proovib panna kanamunad kalkuni pessa kalkunimunade asemele.

Munade väljavahetamine läks edukalt ning üsna peagi hakkasid munadest tibud kooruma.

Kalkun hoolitseb tibude eest nagu tõeline kanaema, tibud jällegi ei arva, et kalkun poleks nende pärisema. Kuigi tegu on erinevate liikidega, saavad nad väga hästi aru üksteise "keelest". Kalkun häälitseb nagu kalkun ikka, kuid tibud saavad kohe aru, mis korraldus ema jagab - kas anti korraldus tiiva alla sooja pugeda või näiteks sööma minna.

Kalkunitest ja nende kasvatamisest lugege pikemalt ajakirja Maamajandus novembrinumbrist.

Uus ja praktiline raamatusari TARGU TALITA KÄSIRAAMATUD!
Soovitame tellida kogu sarja – nii tuleb ühe raamatu hinnaks vaid 4,99 eurot ja lisaks osalete kahe Maalehe reisi loosimisel. Üks õnnelik võitja sõidab koos Maalehega juulis Šotimaale ja teine oktoobris Marokosse. Reisid loosime välja 17. mai 2018.

Tellima!

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare