Poolas suleti sinivetikate vohamise tõttu 30 randa

 (1)
Poolas suleti sinivetikate vohamise tõttu 30 randa
Foto: Väino Silm

Kolmapäeval sulgesid Poola terviseametnikud kuumalaine tõttu vohava sinivetika tõttu Läänemere ääres ligi 30 randa.

"Ujumine on keelatud kaheksas mereäärses rannas ning umbes kahekümnes rannas Gdański lahes, kuna sinna tekkisid sinivetikad," ütles Gdanski piirkonna terviseinspektor Tomasz Augustyniak AFP-le.

"Vetikas on mürgine ning tervisele ohtlik," ütles ta ning lisas, et nädal aega kestnud vetikate vohamine on pika kuuma tõttu eriti intensiivne.

Augustyniak lisas, et merre on voolanud põllumajanduses kasutavate mineraalväetiste jääke ning kanalisatsioonivett, mis on viimastel aastatel suuri vetikapuhanguid tekitanud.

Mis on sinivetikas?
  • Tegu võib olla vetikaga, kui on juuli või august, vee värvus on muutunud ja vesi on kaetud kollakas-rohelise massiga. Vees heljuvad helbed on nii väikesed, et ei püsi pulgal, veel on kopituse lõhn.
  • Vetikad ei tapa, aga võivad tekitada ärritusnähte tundlikel inimestel, halba enesetunnet ja kõhulahtisust, kui juhtud vett suuremas koguses alla neelama (jooma).
  • Ujumist sellises vees ei keelata, aga võiks piirata laste, vanemaealiste ja allergiliste inimeste puhul. Pärast ujumist tuleks end kindlasti puhta mageda veega üle loputada.
  • Sinivetikate rikas vesi on ohtlik loomadele. Nemad tuleks sel ajal rannaaladelt eemal hoida.
  • Vetikas tuleb ja läheb, nende rännakud sõltuvad suuresti tuule suunast. Suplusvee analüüsi tulemusi otsi tervisemeti veebilehelt.
Allikas: Terviseamet

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare