Eesti iseseisvuse taaskehtestamisest möödus tänavu augustis 20 aastat.
President Arnold Rüütel oli toona tipp-poliitikuna sündmuste kõige kuumemas keskmes. Kuidas ajaloolised otsused sündisid ja kas mõni neist on kaalu kaotanud või juurde saanud, tulebki stuudiumi avaloengus juttu.

Akadeemiliste loengute sarja „Kapa stuudium“ algatas Kohila vallavalitsus
ühes koolituskeskusega 2008. aasta kevadel. Kord kuus toimuvad loengud
räägivad teadussaavutustest, tähelepanuväärsetest avastustest, uuringutest ja valdkondadevahelistest seostest, maailma ja inimkonna
arenguperspektiividest.

Loengud on tasuta ja avatud kõigile huvilistele, pärast loengut on väike kohvilaua vestlusring, kus soovijad saavad lektoriga privaatsemalt mõtteid vahetada.

Kapa stuudiumis on kolme aasta jooksul esinenud, prof Marju Lauristin,
akadeemikud Peeter Tulviste, Ene Ergma, Anto Raukas, Tarmo Soomere; ja
Jaan Ross, demograaf, prof Kalev Katus, rakubioloog, prof Toivo Maimets, prof Hardo Aasmäe, meediaeksperdid Tiit Hennoste ja Raul Rebane, õigusteadlane Varro Vooglaid , innovatsiooniaasta eestvedaja Urmas Kõiv, kirjanikud Karl-Martin Sinijärv ja Jürgen Rooste, bioloog Toomas Trapido, transpersonaalse psühholoogia ja valuuta ekspert Alar Tamming ning Eesti Panga endine asepresident Märten Ross, prof Voldemar Kolga, Peeter Volkonski, prof Raivo Vilu, prof Talis Bachmann, prof Ülo Vooglaid, noor teadlane Andero Uusberg, loodusemees Fred Jüssi, akadeemik Jaan Ross, kunstiteadlane Heie Treier, semiootik Valdus Mikita, jpt.