PUTUKAD RÄNDAVAD │ Rootsist on leitud uus agressiivne sääseliik

 (3)
PUTUKAD RÄNDAVAD │ Rootsist on leitud uus agressiivne sääseliik
Foto: Wikimedia Commons

Teadlaste sõnul on Rootsi elama kolinud uus eriti verejanuline sääseliik Anopheles algeriensis, kes kannab Lääne-Niiluse palaviku viirust.

Sääseuurijal Anders Lindströmil õnnestus hiljuti Lõuna-Rootsis, Malmöst lõunas asuva Falsterbo lähistel tabada poolsada sellest liigist sääske.

Sääsed on üsna agressiivse loomuga, rünnates inimesi ja loomi, püüdes nende verd imeda ka keskpäevasel ajal selge ja päikesepaistelise ilmaga.

"Selle sääseliigi levimine Rootsi näitab, kui kiiresti need protsessid käia võivad. Kui kliima muutub, haaravad mõned liigid kohe võimalusest kinni," selgitas Lindström.

Anopheles Algeriensis on tänaseks üsna tavaline kogu Kesk-Euroopas ja Inglismaal, viimastel aastatel on teda kohatud ka Taanis. Rootsis leiti esimene isend möödunud aastal.

Kuigi Rootsis veel Lääne-Niiluse viirusega nakatunud sääski avastatud pole, on viiruse antikehi tuvastatud noortel mustadel toonekurgedel, kes pole Poolast välja lennanud.

"Nad on mingil kombel viiruse külge saanud Poolas. Tegemist on teadaolevalt kõige põhjapoolsema leiuga," võttis Lindström sääseteema kokku.

Lääne-Niiluse palavik, mille viirust Anopheles Algeriensis kannab, põhjustab mõnikord nii aju- ja ajukelmepõletikku kui südamelihasepõletikku.

Allikas: The Local