Rästikuhammustus: hirmul on suured silmad

 (7)
Rästikuhammustus: hirmul on suured silmad
Foto: Leili Mihkelson

Rästikud tekitavad inimestes peamiselt hirmu. Igal aastal salvab rästik hulka inimesi, kes tavaliselt satuvad paanikasse. Hammustus on kindlasti ohtlik, kuid tuleb püüda jääda rahulikuks ja vajadusel kiiremas korras arsti poole pöörduda.

Kuigi arvatakse, et rästikuhammustus võib lõppeda surmaga, ei ole mürk iseenesest surmav. Kurjaks läheb asi siis, kui inimesel on mürgi vastu allergia, kirjutab Saarte Hääl. Samamoodi on aga ka näiteks mesilastega. Ka mesilase käest nõelata saamine võib allergia korral väga ohtlik olla. Umbes kolmandikul juhtudel rästikuhammustuse puhul mürki inimesesse ei satugi ja vahel ei saadagi aru, et nüüd just rästik hammustas.

___________________________________________________________________________________

TASUB TEADA

Kui rästik hammustab

- Rahusta kannatanut ja palu tal liikumatult lamada. Säilita ise rahu.

- Muuda hammustuskoht liikumatuks.

- Ära proovi seiklusfilmides nähtule tuginedes hammustuskohta noaga välja lõigata ega mürki välja imeda, ka žguti paigaldamine ei takista mürgi levikut.

- Ära anna kannatanule süüa ega juua, kuna hingamisraskused võivad tekkida äkki.

- Vii kannatanu lähimasse haiglasse. Ära lase tal liikuda.

- Helista alati mürgistusteabekeskusesse tel 16 662 või häirekeskusesse numbril 112.

Seotud lood:

- Enamikul juhtudel ei vaja rästikuhammustus kohest vastumürki. Enamgi veel – vastumürk võib ise põhjustada eluohtlikke allergilisi reaktsioone ning selle manustamine on ka haiglates väga kindlatel näidustustel teostatav protseduur.

Allikas: mürgistusteabekeskus, terviseamet