Rootsi põdrad on näljased, enamik mände metsades on näritud

 (3)
Kaks sõpra
Põdrad. Foto on illustratiivne.Foto: Andreas Kajastu

Kaks kolmandikku Blekinge ümbruskonnas kasvavatest mändidest on näljaste põtrade poolt kahjustatud, selgub hiljutise aastaülevaatuse andmetest.

Aruande kohaselt on Lõuna-Rootsis Götalandi ümbruses põtrade poolt ära näritud mände hulgaliselt.

"28% neist on näksitud viimase talve jooksul. Kokku näeb einestamisjälgi 77%-l mändidest," selgitas looduskaitseekspert Christer Kalén põllumajandusajakirjale ATL ning nimetas olukorda kriisiks.

"Põhja-Rootsis on asjalood varem paremad olnud, kuid nüüd enam mitte. Põdrakahjustused suurenevad ka seal - talve jooksul on närimisjälgi tekitatud peaaegu 9%-le männitüvedest."

Igal aastal kütitakse Rootsis 80 000-90 000 põtra, kuid pelgalt küttimismahtude suurendamine probleemi ei lahenda, on eksperdid kindlad.

"Põdrapopulatsioon ei ole kasvanud, pigem vastupidi. Kuid kahjustused suurenevad ikkagi. Peame küttima rohkem põtru ja samal ajal istutama ka enam mände," ütles Daniel Ligné Rootsi jahimeeste seltsist.

Eelkõige tuleb populatsioonist kõrvaldada sellised loomad, kelle käitumine on ebasoovitav. Kuid Ligné möönis, et tegelikult söövad mände kõik põdrad ning otsust, keda lasta ja keda mitte, on sellelt pinnalt raske teha.

Allikas: The Local

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare