Ruhnu müstika Limo luidetel leidis lahenduse. Kas ikka leidis?


Ruhnu müstika Limo luidetel leidis lahenduse. Kas ikka leidis?
ruhnlane.blogspot.com.ee/

Käesoleva kuu alguses leidis suveruhnlane Meelis Kaas Ruhnust Limo luidete ülemisest otsast müstilise augu, mis oli silmaga hinnates 30 cm lai ja kolm meetrit sügav.

Ruhnlane Kaarel Lauk ja ruhnurootslane Leif Roger Strömfelt võtsid avade tekkepõhjuste uurimise südameasjaks ning on tänaseks jõudnud paarisaja aasta tagusesse aega. Laugu sõnul saab müstikat juba terve mõistuse ja füüsikareeglite järgi seletada, kirjutab Meie Maa.

Nimelt võib avade tekke põhjustajaks olla aastaid tagasi toimunud võimas looduskatastroof, kui tugeva tuule tõttu tõusis vesi nii kõrgele, et saar oli jaotatud kahte ossa. Erakordselt tugeva tormi tagajärjel hävis suur osa metsast.

“Praegu luiteliiva ilmuvaid veidraid lehter-torujaid süviseid võib samuti seostada sadade aastate taguse loodusstiihiaga. Kuna tol ajal ulatus kõrge männimets mere piirini ja ühest avastatud august leiti ohtralt puukoorepuru, millel oli koguni vaiku, võib arvata, et avad on tekkinud liivasse mattunud ja tänaseks määndunud männitüvedest.”

ruhnlane.blogspot.com.ee

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare