Seemnest taimeks
Kui olete oma seemnevarud üle vaadanud ja müügil olevatest soovitu juurde valinud, on vaja teha järgmine samm - panna terakesed mulda.
Idanev seeme on tundlik kuivuse-liigniiskuse suhtes, suurt osa mängib ka õige temperatuur. Valgus on oluline vaid mõnede liikide jaoks, et nende seeme idanema hakkaks. Enamasti kaetakse seemned mullaga.
Laias laastus (erandeid on tegelikult küllalt palju) soovitan seemned katta mullakihiga, mille paksus on 2-3-kordne seemne läbimõõt. Liiga pinnalähedane külv võib kergesti hävida, kui muld kuivab. Väga sügavast kihist aga ei jõua idu maapinnale tungida. Tasub jälgida soovitusi pakendil või kataloogides.
Idanemisperiood on liigiti erinev, sõltudes ka tingimustest. Kui seemnepakil on kirjas 2-3 nädalat või 1 kuu, siis saate ise arvestada, millal külv tärkama hakkab.
Ideaaltingimustes peavad niiskus, valgus ja soojus olema tasakaalus. Piisab, kui üks komponent on vale - tõusmed võivad siis kiduma jääda või koguni hukkuda. Noortaimed, keda kasvatatakse toas aknalaual, saavad tavaliselt rohkesti sooja (tihti ka vett), puudu võib aga jääda valgusest.
Enamikul liikidel tuleb kõigepealt nähtavale kaks idulehte. Tomatil, paprikal ja tillil on need peenikesed, kõrvitsal-kurgil suured ning uhked. Kaunviljade idulehed - herne- ja oaseemne kaks poolt - jäävad tavaliselt mulla sisse ning nähtavale tuleb juba esimene pärisleht.
Toas tärganud tõusmed pange mõneks päevaks jahedamasse kohta. Siis nad karastuvad ega veni välja.
Tavaliselt on külvikastis või lillepotis suur hulk taimehakatisi, kellel jääb seal kohe kitsaks. Tihedus koos liigse kastmisega võib tekitada tõusmepõletiku. Tõbi avaldub selles, et mulla piiril muutub vars tumedaks ja pehmeks, taim kukub ümber ning hävib.
Tõusmepõletik ohustab rohkem levkoid, kapsalisi, lobeeliat, lõvilõuga ja aedastrit. Mida tihedam on külv ning suurem tärkavate taimede hulk, seda kiiremini tuleb tõusmed ümber istutada ehk pikeerida.
Pikeerimine
Pikeerimiseks valige antud liigile sobiv muld. Istutada võib nii kasti kui potti. Oluline on jälgida tihedust: taimed ei tohi üksteisega kokku puutuda. Väljaveninud tõusmed tuleb kuni idulehtedeni mulda istutada.
Pärast pikeerimist kastke taimi, et vesi suruks mulla tihedalt juurte ümber. Seejärel viige potid mõneks päevaks päikese eest varju.
Osa liike on vaja koguni mitu korda ümber istutada, enne kui nad lähevad lõplikule kasvukohale (lobeelia, petuunia, begoonia, lõvilõug, tomat).
Mõned taimed jällegi ei talu ümberistutamist. Näiteks paprika tuleb kohe pikeerida väikestesse pottidesse, et juurestikku mitte kahjustada.
Porgandit ja hernest kasti või potti ei külvata, sest need kui külma mitte kartvad liigid saab kevadel varakult peenrale külvata. Vaid külmaõrna aed-
uba tasub panna 1-2 seemne kaupa potti, taimed toas ette kasvatada ning sealt juba juurepalliga välja istutada.
Pikeerimisel hoidke kinni taime lehest, mitte varrest, sest õrn vars võib näppude vahel kergesti muljuda saada. Näpistage ära juure alumine ots. See soodustab külgjuurte teket ja harunemist - hästi arenenud juurekavaga taim saab mullast rohkem toitaineid kätte. Kui taimed on korralikult toidetud-väetatud, ei haigestu nad nii kergesti.
Siivi Raju on aianduskoolitaja ja -nõustaja
Paprika ettekasvatamiseks kulub rohkem aega kui tomati puhul, sellepärast tuleb seeme külvata hiljemalt märtsi teisel poolel.
Paprikaseeme idaneb aeglaselt, vanem isegi kaks nädalat või kauem. Tärkamise kiirendamiseks võib seemet leotada ööpäev soojas vees. Parim idanemistemperatuur on 25° ringis.
Tärkamise järel hoidke külvi 4-5 päeva jahedamas (16-18°) kohas, et tõusmed välja ei veniks. NB! Alla 13° taimede areng seiskub.
Õige aeg pikeerida on siis, kui taimele on kasvanud 1-2 pärislehte. Paprikataim talub ümberistutamist halvasti, see peatab arengu 8-10 päevaks. Kõige parem on külvata turbatableti sisse või kasutada turbast pressitud külvikassetti. Sellist ümbrist ei pea pikeerides juurte ümbert ära võtma, piisab, kui mõnest kohast katki muljuda.
Istikud vajavad kasvuks palju valgust. Sobiv temperatuur on päeval 20-25°, öösel 4-5 kraadi vähem.
Tomatiistikute ettekasvatamist kütteta kasvuhoone jaoks on paras alustada umbes 20. märtsist. Külvake seeme turbasegu või liivase mullaseguga täidetud kassettidesse või pottidesse, vajutage kergelt kinni ja katke umbes sentimeetripaksuse mullakihiga. Anumatele pange idanemise ajaks niiskuse hoidmiseks kile või klaas, kõlbab ka tavaline ajaleht.
Sobiv idanemistemperatuur on 20-25°, siis tärkab seeme viiendal-kuuendal päeval pärast külvi. Tõusmete ilmumisel võtke kate ära ning pange külvinõu mõneks päevaks jahedamasse (15-18°) kohta.
Kui idulehed on end lahti löönud, pikeerige seemikud 5-6 cm läbimõõduga pottidesse, kuu aja pärast taas suurematesse (läbimõõt 10-12 cm).
Sobivaim kasvutemperatuur on u 20° ringis. Istikud vajavad väga palju valgust, muidu venivad taimed välja ja jäävad nõrgaks.
Tihedalt külvatud taimi tuleb pikeerimisel üksteise küljest lahti harutada, see vigastab juuri ja istiku areng jääb tükiks ajaks seisma. Nutikam on külvata ühte potti paar-kolm seemet, pärislehtede ilmumisel viletsamad taimed väikeste kääridega lihtsalt ära lõigata.
Pikeerimine on taimehakatise jaoks draama, sest osa juurestikust läheb kaduma ning istutamise järel jääb taim mõneks ajaks põdema. Seda ei juhtu, kui kasutate turbatablette. Kuiv turbatablett paisub pärast vette panemist 15-20 minutiga suure niidirulli suuruseks. Sinna külvakegi seeme. Turvast hoiab koos biolagunev ümbris.
Kui taim kasvab suuremaks, tõstke ta koos turbarulliga lihtsalt suuremassse nõusse mulla sisse.
Kuidas külvata
- Täitke anum mullaga.
- Tihendage muld.
- Tasandage mulla pind.
- Kastke muld pihustiga kergelt niiskeks.
- Külvake seeme.
- Katke külv liiva või vermikuliidiga.
- Niisutage uuesti pihustiga.
- Lisage etikett liigi ja sordi nimega, samuti kuupäev.
- Katke külv idanemise ajaks kile või klaasiga.