Siil seent ei söö ehk seeneajal leiab seeni igalt poolt


seened
Foto: Delfi lugeja

Ehkki legendaarne Erast Parmasto lahkus me seast juba nelja aasta eest, kasvab peale uus seenevanade põlvkond. Üks neist on Tallinna ülikooli bioloog Tõnu Ploompuu (56), kellega Saku vallas Männikul jalutades avaneb Harjumaa seentemaailm kogu tema ilus.

Kust leida seeni? “Seeneajal saab igalt poolt, ja kui seeneaega ei ole, siis ei saa kuskilt,” räägib Tõnu. “Seeneaeg on siis, kui on parasjagu niiske, ei ole liiga kuiv ega liiga märg.”

Lisaks inimestele ja seeneussidele maiustavad seentega sitikad, hiired ja oravad. “Siil mitte iialgi. Siil seent vedamas on kellegi võllanali,” kinnitab Tõnu.

Suuri kübarseeni on Eestis üle kahe tuhande liigi. Kui kõik teadaolevad seeneliigid kokku lugeda, tõuseb number üle 5000. “Aga tegelikult on neid ilmselt Eestis poole rohkem,” oletab Tõnu. Neist söödavad on umbes kakssada.

Seente määramiseks nuusutab Tõnu neid. Alati liigi määramine ei õnnestu. “Kõikidel seenenäitustel on tagatoad täis ka neid seeni, mille kohta ei osata midagi öelda,” vabandab ta ennast.

Loe edasi Harju Elust!

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare