Siiri Sisask pani Janno Puusepa toetuseks oksjonile oma maali

 (7)
Siiri Sisask
Siiri SisaskFoto: Rauno Volmar

Ränka geneetilist haigust põdev Janno Puusepp kirjutas presidendile emotsionaalse kirja töövõimereformist, mis on jätnud paljud puudega inimesed ilma ainsast sissetulekust, mis neil on.

Õhtuleht kirjutas hiljuti, et kuigi arstid soovitasid Janno Puusepa emale pärast poja sündi, et ta oma lapsesse liialt ei kiinduks, sest üle mõne aasta poiss ei ela, tähistas Janno hiljaaegu 31. sünnipäeva.

Janno Puusepp on loonud tsüstilise fibroosi põdejate toetuseks ka fondi, mis aitab haigetele vajaminevaid toidulisandeid saada.

Laulja Siiri Sisask oli Puusepa kirjast nii liigutatud, et pani tema fondi toetuseks oksjonile ühe oma õlimaalidest, mis kannab nime "Mis maa see on".

"Palun, tehke oma pakkumised siinsamas Facebookis ja toetame seda fondi," kirjutab Sisask. Oksjon on üleval kuni 10.06.17, maali omanikuks saab enampakkuja.

Esimesed pakkumised maalile on juba tehtud. Reede õhtul kella 22.30 ulatus pakkumine juba üle 400 euro.

Janno Puusepa aitamiseks saab annetada:

MTÜ Janno Puusepa Fond

EE184204278605413008

Mis on tsüstiline fibroos?
Tsüstiline fibroos (TF) on pärilik haigus, mis põhjustab välisnõrenäärmete talituse häireid. Esmakordselt kirjeldati haigust juba 1938.a. Dorothy H. Andersen (1901 - 1963) poolt.

Välisnõrenäärmed toodavad tavaliselt vedelat libedat nõret, nagu higi, lima, pisarad, sülg ja seedemahlad. Need sekreedid jõuavad peente torujate juhade kaudu keha välispinnale või õõneselundeisse nagu soolestik ja hingamisteed. Välisnõrenäärmetel ja nende sekreetidel on oluline roll keha normaalse talitluse säilitamisel.

TF puhul toodavad välisnõrenäärmed tihket kleepuvat nõret. Need sekreedid võivad ummistada juhad ja teised kulglad. Limakorgid võivad sagedamini tekkida kopsudes ja soolestikus ning mõjutada hingamis- ja seedeelundeid. TF korral on haaratud ka higinäärmed: soolade (naatrium- ja kaaliumkloriidi) sisaldus higis on kõrge.

Mis põhjustab tsüstilist fibroosi?


TF on pärilik haigus, mis on põhjustatud vigade esinemisest ühes geenipaaris, mis asub inimesel 7.-s kromosoomis. Iga laps pärib ühe TF geeni ühelt ja teise teiselt vanemalt. TF saab tekkida ainult siis, kui laps pärib mõlemalt vanemalt vigase geeni. Seejuures haige lapse vanematel on vaid üks geenikoopiatest vigane, teine on aga normaalne.

Sümptomid hingamiselundite poolt


Hingamisprobleemid on TF kõige tõsisem aspekt. Tegelikult areneb kopsukahjustus igal TF haigel, kuid selle tekkeaeg ja raskusaste võivad erineda suurtes piirides. Enamikul TF haigeist on kopsukahjustus määravaks teguriks nenda elukvaliteedi ja eluea seisukohalt. TF puhul on hingamisteede limakiht tihke ja kleepuv ning võib ummistada hingamisteed. Selle tõttu häirub normaalne gaasivahetus. Tihke lima on omakorda heaks söötmeks bakteritele, mis põhjustavad korduvaid kopsuinfektsioone, mille tulemuseks on krooniline kopsukahjustus. Sagedamini põhjustavad TF haigetel kopsuinfektsioone 2 bakterit - stafülokokk ja pseudomoonas. Sageli pole neid baktereid võimalik kopsukoest täielikult välja ravida
TF kahjustab ka ülemisi hingamisteid - nina ja ninakõrvalkoopaid, tekitades seal kroonilise põletiku.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare