Simson von Seakyli ordenid


Simson von Seakyli ordenid
Aivar Simson alias Simson von Seakyl.Foto: Sven Arbet

Kuusalu vallas Tammispea külas elav skulptor Aivar Simson alias Simson von Seakyl on asutanud kolm ordenit, sest ega väärikate inimeste autasustamist saa ometigi ainult presidendi hoolde jätta.

Kolmest teenetemärgist tähtsaim on Seaküla Suur Ausiga, mille pälvisid Simsonilt tal esivanemate talu taastada aidanud sõbrad. "Impeerium oli vaja üles ehitada, aga raha polnud - millegagi ma pidin ju tänama häid inimesi, kes appi tulid," selgitas Simson Põhjarannikule esimese ordeni saamislugu. Seaküla Suur Ausiga ehib seitsme inimese rinda ning nende üleandmist jäädvustas toona ka Simsonist filmi vändanud riigitelevisioon.

Järgmisena asutas Simson Lambaristi ja selle kolm järku. Ennast autasustas ta Lambaristi III järguga vee- ja kanalisatsioonitorustiku väljaehitamise eest. "See on maal ikka suur asi, kui ei pea enam õues sital käima ja kaevust vett tooma," tõdes kunstnik.

Lambaristi III järgu ordenit oli ta valmis kinnitama ka oma kalli kaasa rindu. "Üks järk iga lapse eest," selgitas ta. "Aga naine ütles, et tema vähemaga kui esimene järk ei lepi, ning põlgas ära."

Kõige värskem Simsoni aurahadest on Selge Pea Rist, mida annetatakse võitluses viina kui igipõlise vaenlasega üles näidatud vahvuse eest. Ka see orden ehib autori enda rinda, kuhu ta kinnitati Jõhvi linna juubeli ajal.

Pärast Mihkel Raua kirjalikku pihtimust oma kainusest kaugel elatud noorusest on Simson otsustanud selle - järjekorras kuuenda - ka talle annetada. "Üks tuttav on mul veel, kes juba üheksa aastat ei joo, aga ma ei tahaks talle Selge Pea Risti anda, enne kui ta ükskord ka tulnukate jutu ära lõpetab," muigas Simson, kinnitades, et vaeb oma teenetemärkide väljaandmist hoolega.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare