„Saunaskäimise tava on Eestis vägagi elujõuline, kuid pealetungivate moodsate saunade kõrval võiksime rohkem tähelepanu pöörata vanemale saunakultuurile, eriti suitsusaunadele, mis on oluliseks osaks meie vaimsest kultuuripärandist. Võrumaa suitsusaunade koostöökogu on teinud palju tööd, et suitsusauna traditsioon jõuaks UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse laulu- ja tantsupeo, Kihnu kultuuri ja Seto leelo kõrvale. Nimekirja pääsemine on oluline ainulaadse saunakultuuri säilimiseks ja levitamiseks. Saunapäeval saabki eheda Eesti saunakultuuriga lähemat tutvust teha,“ rääkis Siirman.

Kevadlaat ja suur saunapäev toimuvad Eesti Vabaõhumuuseumis 1. mail kell 10-16. Muuseumi taludes tutvustatakse saunaskäimisega seotud tegevusi seebikeetmisest ja õlletegemisest saunas lihasuitsutamiseni. Huvilised saavad õppida ja uudistada suitsusaunade kütmist kolme erineva sauna juures, lisaks köetakse Läänemaa kombe kohaselt vihtlemiseks ka suurt reheahju. Toimuvad õpitoad ja vestlusringid sauna raviomaduste, saunakommete ja vaimse kultuuripärandi teemadel. Vaadata saab Võro Seltsi koostatud näitust Võrumaa suitsusaunadest.

Kolu kõrts pakub maitsvaid kevadisi roogasid, kõrtsi ees esineb pilliklubi Söepõletajad. Muuseumi peatee ääres on avatud kevadlaat, kus kaubavalikuks saunatarbed, kodumaine toit ja käsitöö.

Üritust aitavad läbi viia Võro Selts, Võrumaa suitsusaunade koostöökogu, Rahvakultuuri Keskus, Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemia, C. R. Jakobsoni Talumuuseum. Üritust toetab Eesti Kultuurkapital.