Täna roosi kinkides võid vastu saada raamatu

 (1)
Järipäev on ka raamatu ja roosi päev
Jüripäev on ka raamatu ja roosi päev.Foto: Shutterstock

Jüripäev on ka raamatu ja roosi päev ehk rahvusvaheline raamatu ja autoriõiguste päev, mil Katalooniast alguse saanud traditsiooni kohaselt võiks iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Või siis vastupidi, peaasi, et me üksteist raamatute ja roosidega meeles peaksime.

Idee sünnikodus Kataloonias on Püha Jüri päev pühendatud täielikult raamatutele ja roosidele. Barcelona tänavad täituvad juba varahommikul raamatu- ja roosikioskitest, karnevalirongkäik liigub mööda tänavaid, esitletakse uusi raamatuid ja kirjanikud kohtuvad lugejatega.

Selle päeva tähistamisega tahetakse väärtustada raamatuid ja lugemist ning roosi kinkimisega ostjatele väljendatakse tänulikkust.

1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna tuntud autoritest sündisid sel päeval Maurice Druon, Vladimir Nabokov, Manuel Mejía Vallejo ja Halldór Laxness, surid aga Miguel de Cervantes, Inca Garcilaso de la Vega ja William Shakespeare (kõik kolm 1616. aastal).

Eestis järgitakse raamatu ja roosi päeva traditsiooni alates 1998. aastast.

Raamatu ja roosi päeva puhul saab igaüks, kes kingib Apollo raamatupoe müüjale roosiõie, valida omale ühe tasuta raamatu enam kui 50 teose seast. 2016. aastal sai roosi eest raamatu 1670 raamatusõpra, sel aastal on planeeritud Apollo raamatukauplustesse üle Eesti ligi 3500 tasuta jagamisele minevat teost.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare