Tartu prügilasse rajatakse biogaasi tootmisjaam

 (2)
Tartu prügilasse rajatakse biogaasi tootmisjaam
Biogaasijaamas kääritatakse vedelsõnnikut ja biomassi biogaasiks, mida kasutatakse soojuse ja elektri koostootmiseks. Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, on selle aasta lõpuks Eestis neli biogaasijaama.Foto: Sven Arbet

Tartu linnavalitsus tunnistas Aardlapalu prügilagaasi taaskasutamise ja prügila haldamise riigihankel võitjaks Doranova Baltic OÜ, mis rajab prügilasse koostootmisjaama, kus hakatakse prügilagaasist tootma soojus- ja elektrienergiat.

"Biogaasi tootmisjaamade rajamine on Eestis tervikuna alles hoogu kogumas ning suur osa potentsiaalist on veel tänasel päeval kasutamata. Viimastel aastatel oleme samm-sammult liikunud selles suunas, et biogaasi tootmine Aardlapalu prügilas võiks alata," rääkis Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Läbiviidud hange võimaldab märkimisväärselt vähendada Tartu linna kulusid seoses hädavajalike prügila järelhooldustöödega. "Hinnanguliselt säästame eelseisva 10 aasta jooksul ligikaudu 700 000 eurot linna raha," selgitas Tamm.

Praegu kulub linnal Aardlapalu prügilas puhasti ja gaasisüsteemi hooldamiseks ligikaudu 160 000 eurot aastas. Edaspidi võtab järelhooldusega seonduvad tegevused ja kulud enda kanda Doranova Baltic OÜ. Pakkumuse kohaselt tasub linn ettevõttele esimese viie aasta jooksul
976 428 eurot, mis on ette nähtud puhasti ja gaasikogumissüsteemiga seotud kulude katmiseks. Alates 2018. aastast hakkab linn ettevõttelt toodetava biogaasi eest tasu saama (2 eurosenti kuupmeetri gaasi kohta).

Prognoositav tulu linnale on 10 000 - 20 000 eurot aastas.

Prügila sulgemiseks ja järelhoolduseks on Tartu linn kogunud vahendeid Aardlapalu prügila sulgemise fondi.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare