Toorpiim on muutumas üha popimaks


Toorpiim on muutumas üha popimaks
Riido Ökotalu piima villib pudelisse Maie Koppel.Foto: Irina Mägi

Veel mõni aasta tagasi uskumatuna tundunud poes müügil olev pastöriseerimata talupiim on nüüdseks tõsi ja leiab aina rohkem ostjaid.

Veel mõni aasta tagasi uskumatuna tundunud poes müügil olev pastöriseerimata talupiim on nüüdseks tõsi ja leiab aina rohkem ostjaid.

Kui varem sai talupiima turult või linnamajade vahel taluniku autost − seda vaid mõnel päeval nädalas −, siis kolm aastat tagasi tegi Pajumäe talu hulljulge sammu ning viis pudelisse pandud toorpiima poodi.

Kõik ei läinud siiski libedalt. Veterinaar- ja toiduametile tuli tõestada, et kuumutamata piim on ostjatele ohutu.

Analüüse ja bürokraatiast läbi närimist oli palju, aitas ELi vanade liikmesriikide kogemus, mida talu esindaja küsimas käis. Pärast Prantsusmaa tavadele viitamist leebusid ka Eesti ametnikud.

Mõni aeg pärast Pajumäed jõudis müügile ka Nopri talus pudelisse pandud toorpiim.

Kõik ostjad kiidavad

Mullu veebruaris alustas pudeldatud mahepiima müüki 15 Saaremaa poes Riido Ökotalu. Selle peremees Jaan Kiider tunnistab, et pudelis müüb ta ligi 3000 liitrit piima ehk kümnendiku oma lehmade toodangust.

Ostjate tagasiside on kiitev. “Mõni mees ütleb, et joob nüüd piima rohkem kui õlut, kuna see on nii hea,” naerab Kiider.

Veterinaar- ja toiduameti andmetel on Eestis 32 piimafarmi, millele on väljastatud veterinaartõend toorpiima otseturustamiseks (turud, automaadid, kauplused jne). Müügikohti oli neil kokku 158.

“Otseturustajate arv väljaspool piimafarmi on kahe-kolme aasta tagusega võrreldes olnud üsna stabiilne,” tõdeb VTA piimahügieeni peaspetsialist Edward Sooba.

Kasvanud on kohtade arv ja seda ennekõike seoses müügiautomaatide kasutuselevõtuga. Mullu suvel said kauaoodatud seadmed paika ja maheda toorpiima müük kasvas mitu korda.

“Kartsime, et meie pudelipiima müük langeb pärast automaatide tulekut, aga seda ei juhtunud,” rõõmustab Pajumäe talu peremees Arvo Veidenberg.

Esimese automaadi pani Rakvere Põhjakeskusesse püsti OÜ A-Piim. Päevas ostetakse 30−40 liitrit, nädalavahetustel rohkem, kuu jooksul kokku üle tonni. “Algul oli meil mõte piim pudelisse panna, aga nõuded olid nii keerulised, et peaaegu peaks olema väike tööstus, nii loobusimegi sellest,” räägib A-Piima tegevjuht Alo Altermann.

Ka automaadist toorpiima müügi puhul on palju igapäevast paberimäärimist ja proovide tegemist. Tunduvalt rohkem kui lauda juurde tulnud ostjatele müümise korral.

Nõudlus ületab pakkumise

Tulundusühistul Eesti Mahe on 15 piimaautomaati, mis asuvad Tallinna ja Tartu Selverites ning Maksimarketites. Aprilli lõpus paigutati üks varem Rakveres asunud automaat Ülemiste Rimis asuvasse Talu Toidab poodi.

“Tallinna ja Tartu müügiga võib rahule jääda, aga maal ilmselt sellist ei näe,” tõdeb Eesti Maheda arendusdirektor Peeter Veemees. Samas lisab ta, et läbimüük paistab kasvavat.

Ka Selveri avalike suhete juht Annika Vilu kinnitab, et nende kliendid on toorpiima väga hästi vastu võtnud. “Kogumüügist moodustab toorpiim küll väikese osa, kolm-neli protsenti, aga sellel on kindel ostjaskond ning nõudlus on suurem kui pakkumine.”

Automaadid on praegu üheteistkümnes ning pudeliga toorpiima saab osta viieteistkümnest Selveri kauplusest.

“Pudelipiima müük kahanenud pole, sest ostjaid jaguks rohkem, kui tootjad praegu toota jõuavad,” märgib Vilu.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare