Tubli trühvlikoer tabas Valgamaa metsast siinkandis üliharuldase suvetrühvli

 (14)
Itaalia trühvlikoer Jolly  trühvleid otsimas
Itaalia trühvlikoer Jolly trühvleid otsimasFoto: Stefano Rellandini, REUTERS

Neljaliikmeline meeskond – Tartu ülikooli seeneteadlased Eveli Otsing ja Leho Tedersoo, Itaalia mükoloog Alessandro Saitta ja tema neljajalgne sõber Rocky – leidis eelmisel nädalal Valgamaa metsast seene, mida keegi kunagi varem Eestis näinud pole.

“Meie Alessandroga ja Eveliga olime hämmeldunud, Rocky jaoks oli see lihtsalt mäng,” kirjeldas vanemteadur Tedersoo seeneliigi Tuber aestivum leiuhetke. Kuigi teadlased pole jõudnud veel selle liigi eestikeelses nimes kokku leppida, võime seda söödavat haruldast nimetada lihtsalt suvetrühvliks, kirjutab portaal Novaator.

Suvetrühvel nagu ka kõik teised trühvlid on tuntud oma tugeva sarapuupähklile omase lõhna poolest. Itaallane Saitta ostis endale viis kuud tagasi neljaaastase koera Rocky, kellele on õpetanud, et selliste lõhnade äratundmise eest ootab teda krõmps koeraküpsis. Nii läks ka see kord Valgamaa metsas, kui ta leidis Eestis esmakordse, ent Euroopas laialt levinud trühvliliigi Tuber aestivum.

Kokku on Eestis leitud ligi 50 liiki päristrühvleid ja sarnase maa-aluse viljakehaga seeni. Seda, et Rocky võiks Valga metsades kartulikonksudega mullast sadu muid maa-aluse viljakehaga seeni otsivad teadlased just siinkandis üliharuldase suvetrühvlini juhatada, ei osanud oodata keegi.

Tuber aestivum Foto: Wikimedia Commons

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare