“Üks klient ütles, et algul oli väga võõras maitse, aga nüüd on ta sõltuvuses,” naerab pagar.

Praegu katsetab Kallavus tatra-toorleivaga. “Paistab, et sel tuleb päris pikk säilivus, aga ma pole veel õiget maitset kätte saanud,” selgitab ta.

Eestis laieneb toortoitlaste kogukond, ja see toode on mõeldud just neile. Lisaks on töös gluteenivabu tooteid.

“Peab leidma oma niši, ei ole ju mõtet suurtootjaid kopeerida,” ütleb seni Tartusse ja nüüd ka Tallinna oma küpsetisi müüki saatev naine.

Tahaks otse tarbijale müüa

“Muidu müüme inimestele küülikurümpa, aga nüüd tahaks midagi uut pakkuda,” räägib Võrumaal Osulas asuva Palvemaja talu peremees Endel Leius.

Koos Eesti Peakokkade Ühenduse esimehe Indrek Kivisaluga töötati välja neli uut retsepti, näiteks rabarberipüree, mee ja mädarõikaga marineeritud küülikuliha grillihooajaks ning õunte, kaneeli ja kuivatatud jõhvikatega täidetud praad jõuludeks.

Palvemaja talul on tekkinud püsikunded, kes käivad kohapeal värsket liha otsimas, lisaks pakutakse oma toodangut laatadel. “Väldin vahendajaid nii palju kui võimalik, kuna kõik tahavad kõvasti juurde panna,” tunnistab Endel Leius.

Mõne nädala pärast plaanib Palvemaja talu küülikutoitudega minna Foodarti tiiva all Maamessile. Perenaine Tea Leius ütleb, et neil oli juba aastaid tagasi soov seal väljas olla, kuid boksipinna eest küsitud rent oli väiketootja jaoks liiga kõrge. “Nüüd siis saab,” on ta rahul.

Maamessil plaanib oma uut küüslaugu põhjal valminud tooteseeriat esitleda ka Andres Voore, kes tegutseb Tartumaal Rebase külas Kadastiku talus. Ta on viimase aasta jooksul stardivalmis saanud seitse toodet ja valmimas on veel mõned.

Tegu on krehvtiste pastalaadsete segudega ning ühe mett ja küüslauku sisaldava tervisetootega. “Tooteni jõudmine on nagu suure pusle väikestest kildudest kokku panemine,” nendib Voore.

Vähemalt 20 prototüüpi

“Meie projekt oli suunatud mikroettevõtetele, kellel oli köökidele teavitus tehtud,” selgitab Foodarti koordinaator Tiiu Marran. “Nad on saanud julgustust ja teadmisi uute toodete valmistamiseks.”

Projekti üks osa oli tootearenduskoolitused, kus osales nii Eesti kui ka Läti poolt 10 tootjat viies valdkonnas (pagaritooted, liha ja kala, piimatooted, juur- ja puuviljad ning marjad ja maitsesegud).

Kõik Eesti osalejad tegid valmis vähemalt kaks prototüüpi, mis hõlmas retseptuuri ja valmistamisjuhendit.

Edasi mindi personaalselt – kes vajas abi pakendi kujundamisel ja kes turundamisnõu. Viimase puhul tuli appi Tiiu Ohvril maaülikoolist.

Ühiselt osaletakse Maamessil, kuhu tulevad ka seitse projektis osalenud Läti kolleegi. Septembris on plaanis kulinaarianädal Läti kokkadele Eestis ja Eesti omadele Lätis. Sügisel plaanitakse ühise boksiga väljas olla toidumessil Rigas Food.



LÄTI−EESTI KOOSTÖÖ

Foodart

- Sihtgrupp: Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti (Tartu, Põlva, Valga, Võru ja Viljandi maakonna) väiketootjad.

- Sisu: õppereis Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis; 10 käed-külge-koolituspäeva; tootearenduse nõuanne (tehnoloogia; retseptuur; pakend ja müük); retseptiraamat; Eesti kulinaaria nädal Lätis; Läti kulinaaria nädal Eestis.

- Partnerid: Sigulda omavalitsus, Läti Maanõustamis- ja Koolituskeskus, Põlvamaa Arenduskeskus ja Eesti Maaülikool.

- Rahastaja: Eesti−Läti programm, eelarve 391 156 eurot, vältab 18 kuud.

Allikas: www.polvamaa.ee



LOO JÄLGEDES

- 28. jaanuaril 2012 avaldas Maaleht loo “Talutoit tipprestorani”. Räägiti Food­arti projektist, mille käigus oli esimene, pagaritoodetele keskendunud koolitus just toimunud. Põlvas oma koduköögis leiba küpsetav Raili Kallavus ütles, et loodab saada valmis uue toote, mis on tervislik ja senisest pikema säilivusajaga. Vahepeal olen päris mitmeid uusi tooteid teinud,” räägib naine nüüd.