Üleilmne mõistatus: mitu maailmajagu õieti on?

 (27)
Üleilmne mõistatus: mitu maailmajagu õieti on?
---

Maailmajagude arv on teadmata: kas neid on neli, viis, kuus või seitse tükki?

Mitu maailmajagu maailmas on ja mis need just on, oleneb pigem kokkuleppest kui teaduslikust liigitusest. Sama lugu on mandritega. Mõnes keeles ei tehtagi maailmajaol ja mandril vahet.

Mandreid peaks eestlaste arusaamist mööda olema kuus, ent näiteks ühes tükis Euraasia mandri jaotame meie kaheks maailmajaoks - Euroopaks ja Aasiaks. Seevastu kaks eraldi mandrit Põhja- ja Lõuna-Ameerika on meie silmis üks Ameerika maailmajagu. Kokku peaks siis tulema kuus mandrit ja kuus maailmajagu.

Ka mujal Ida-Euroopas ning Venemaal ning Jaapanis arvatakse, et maailmajagusid on kuus: Aafrika, Antarktika, Austraalia, Euraasia, Põhja-Ameerika, Lõuna-Ameerika.

Ladina-Ameerikas, Kreekas, Portugalis, Hispaanias ja Itaalias on teada samuti kuus mandrit, ent mitte need kuus, mis meil, vaid Aafrika, Aasia, Ameerika, Antarktika, Austraalia, Euroopa.

Enamik ingliskeelseid maid ja Hiina aga loevad maailmajagusid kokku hoopis seitse: Aafrika, Aasia, Antarktika, Austraalia, Euroopa, Põhja-Ameerika, Lõuna-Ameerika.

On olemas ka viie maailmajao (Euraasia üks ja Ameerikad üks) ning nelja maailmajao mudel (Afroeuraasia üks ja Ameerikad üks).

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare