Uppumiste põhjused: võimete ülehindamine ja ohtude alahindamine


Ujuvad inimesed
Foto: Andres Putting

Eestis upub igal aastal umbes 60 inimest. Sel aastal on uppunuid juba 40. Õnnetuste peamisteks põhjusteks on ohtude alahindamine ning oma võimete ülehindamine.

Noorte Eesti meeste veesurmad on enamasti seotud joodud alkoholi tõttu kadunud ohutajuga. Lõuna-Eesti Päästekeskuse päästjad, OÜ Articard rannavalvajad ja Elva veepäästegrupi „Märjad käpad“ vabatahtlikud harjutavad reedel Võrus Tamula järvel päästetöid suurel veeõnnetusel.

Reedel 05. augustil mängitakse Võrus Tamula järvel kompleksõppusel läbi paljude kannatanutega veeõnnetus. Stsenaariumi järgi tekib järvel ujuval alusel grillist tulekahju ning uppumisohtu satub suurem seltskond aega veetvaid inimesi. Õppusel kontrollitakse rannavalve ja vabatahtliku veepäästegrupi tegutsemiskiirust ning valmisolekut. Ühtlasi testitakse Lõuna-Eesti Päästekeskuse Võrumaa päästjate veepääste võimekust ning tehnikat. Päästjad harjutatavad kannatanute päästmist veest erinevate ujuvvahenditega, inimeste transporti kaldale ja üleandmist meedikutele.

"Veeõnnetusel loeb iga minut ja tähtis on päästjate kiire ning veatu tegutsemine ning päästmise õige tehnika," selgitas Võru- ja Põlvamaa päästeosakonna juhataja Peeter Tigas. "Samuti on oluline harjutada koostöö sujuvust rannavalve, vabatahtlike ja teiste ametkondadega, kes reageerivad paljude kannatanutega veeõnnetusele."