Väikelaenu võtjateks on peamiselt naised

 (1)
_MG_0055
Foto on illustratiivneFoto: Sven Arbet

Alates 2015. aasta jaanuarist on väikelaenu võtjate arv püsinud stabiilsena, kõikudes 1-2% piires. Küll aga ilmneb värskest TF Bank uuringust üks oluline muutus: naiste osakaal on märgatavalt kasvanud. Oktoobri seisuga on 65% väikelaenu tagasimaksjatest naised, alles sama aasta aprillis oli see näitaja 48%.

Muus osas on laenuvõtja profiil püsinud samana. Laenukohustus on 26-64. aastastel eestlastel, kes elavad peamiselt Tallinnas ja Põhja-Eestis. Nende keskmine neto kuusissetulek jääb keskmise palga piiresse või sellest allapoole. Väikelaenu võetakse peamiselt Swedbankist ja SEBst. Neile on jõuliselt järgi jõudnud TF Bank, jättes selja taha Credit24 ja LHV Panga.

Laenu võetakse peamiselt praktilistel põhjustel. Esikohal on koduga seotud väljaminekud: remont, parandus- ja ehitustööd, kodumasinad. Sellele järgnevad autoga seotud kulutused. Laenuvõtjad kas soovivad autot osta või siis seda parandada-hooldada. Neile järgnevad laenud igapäevakulude või raviarvete katteks. Üldiselt piirdutakse ühe väikelaenuga, väga vähestel on kaks või enam väikelaenu.

"Kui vaadata, milleks laenu võetakse, siis tegelikult ei tule naiste kõrge osakaal üllatusena," kommenteerib TF Bank Eesti esindaja Margit Munski. "Koduga seotud otsuseid juhivad endiselt naised, sõltumata siis sellest, kas nad on vallalised või kooselus. Puhkuste hooaja lõppedes hakatakse aktiivsemalt eesseisvaks talveks valmistuma ja selle tõttu kaldub sooline jaotuvus pigem naiste poole."

Seotud lood:

2016. aasta oktoobris küsitles Inspired Universal McCanni analüütikaüksus interneti teel 1008 inimest nende laenukäitumise teemadel. Küsitluse valim on esinduslik erinevate sotsiaaldemograafiliste näitajate lõikes. Uuringu tellijaks oli Eestis tegutsev Skandinaavia väikepank TF Bank.

Vaata lisa TF Bank Laenukoolist.