VIDEO: Kihnu saarel tuleb puurkaevust nii vett kui maagaasi


VIDEO: Kihnu saarel tuleb puurkaevust nii vett kui maagaasi
Kaader videost

Kihnu saarel võis hiljuti täheldada eriskummalist sündmust, kus puurkaevust purskus vaheldumisi välja nii põhjavett kui maagaasi.

Puuraukude rajamisele spetsialiseerunud ettevõtte Vesinik OÜ juhi Taavo Katteli sõnul puuriti eelmisel nädalal saarele Devoni kivimeid avav 56 meetri sügavune puurkaev, kirjutab eestigeoloog.wordpress.com.

Puurimise järgselt jäi surveline vesi aga kaevust välja voolama. Järgmisel päeval kui veetase oli stabiliseerunud, hakati teostama rutiinset kaevu puurimisjärgset pumpamist.

Viis minutit pärast pumba paigaldust lendas kaevust koos pumbaga välja vee ja gaasi segu. Järgnevatel tundidel eraldus kaevust gaasi ning vett väga intensiivselt, veesamba kõrgus ulatus kuni 1,5 meetrini. Saarele puuriti ka teine kaev, mis pumbates käitus täiesti tavapäraselt, kuid kokkupuutel tulega, süttis ka see kaev.

“Tegelikult on väike gaasimull Kihnu saare kõikides puurkaevude vetes sees, kuid nii suurt gaasi eraldumist pole varasemalt märgatud”, lisas Kattel.

Seotud lood:

Eestis on ka varasemalt kirjeldatud kümneid gaasiilminguid, kuulsaim neist Keri saarel kui 1902. aastal puuritud puurkaevust hakkas 30 m sügavuselt eralduma gaasi¹. Puurauk puuriti 112 m sügavuseks, vett kohtamata. 1907. aastast kasutati eralduvat gaasi Keri saare tuletorni valgustamiseks ja saareelanike olmevajaduste rahuldamiseks. Nõnda sai Keri tuletorn esimeseks maagaasil töötavaks tuletorniks maailmas.

Põlevate gaaside ilminguid maapinnale on täheldatud ka mujal — Prangli, Äksi ja Mohni saarel, Ihasalu ja Kolga lahes ning ka mandril. Sihipäraseid geoloogilisi uuringuid on selles vallas läbi viidud aga ainult Prangli saarel 1920.-1960ndate aastate alguseni.

Üks seesugune gaasitoru on siiani Pranglil olemas, mida turistidele näidatakse ja kus kohalikud inimesed vahel vorste käivad grillimas.

Kui kihnlased suudaks teha koha, kus saab korraga vett juua ja toitu soojendada, oleks see tõeline magnet.

Gaasitoru Pranglil:

25. mail külastas president Ilves esimese presidendina ametlikult Prangli saart. 2002. aastal käis saarel eraviisiliselt Lennart Meri. Foto: Bianca Mikovitš

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare