Smart Vormsi idee algataja, Net Group OÜ juhi Priit Kongo sõnul on maailmas teadaolevalt kaks sarnast lahendust — Bornholmi saar Taanis ja Jeju Lõuna-Koreas: „Mõlemad on väga hästi töötavad kontseptsioonid, kusjuures Jejul juurutatud lahendusi on müüdud erinevatele riikidele, sh Kanadale. Meie ideekontseptsioon baseerub energiaefektiivsete ehitus- ja IT-lahenduste kasutamisel. Samuti nutikatel avalikel teenustel ja elanike teadlikkuse tõstmisel.“

„Vormsil nagu teistelgi väikesaartel ja ka mandril asuvatel maapiirkondades on mitmeid kitsaskohti elanike esmatähtsate teenuste kättesaadavuse ning kohaliku majanduse jätkusuutlikkuse osas, mis vajavad kiiret lahendust” ütles Vormsi vallavanem Urmas Pau.

“Smart Vormsi idee põhineb viiel peamisel aspektil: targad inimesed, tark majandus, tark mobiilsus, tark elukeskkond ja targad avalikud teenused. Kokku moodustavad need nutika lahendustekomplekti, mis ühelt poolt aitab elavdada kohalikku majanduselu saarel ja parandada oluliselt elanike võimalusi esmatähtsate teenuste nagu kultuuri ja meditsiini kättesaadavuse osas. ”

Energiamajanduslik iseseisvus ei tähenda Pau sõnul sugugi mitte seda, et saar ümbritsetakse tuulegeneraatoritega — energiamajndusest räägitakse projekti juures hoopis laiemalt.

“Me räägime biogaasist, päikeseenergiast, samuti energiasäästlikult ehitatud ja renoveeritud hoonetest,” tõi Pau näiteks.

Kui projekt õnnestub, siis on Pau sõnul võimalik seda edaspidi rakendada ka teistes Eesti hajaasustusega piirkondades ning muuta seeläbi teenuste kättesaadavus paremaks ning tõsta elukvaliteeti.

Ivo Palu Tallinna Tehnikaülikooli Energeetikateaduskonnast rõhutas, et nutikate energialahenduste juurutamise kõrval on oluline ka, et Vormsi elanikud hakkaksid ise energiasäästlikult elama: „Panustame nii uute lahenduste juurutamisse kui elanike harimisse ja kaasamisse. Ainult sel viisil on võimalik töötavat mudelit välisriikidele tutvustada ja eksportida.“

Praegu on ettevõtmine staadiumis, kus koostatakse kavandit, hinnatakse seda ning koostatakse eelarve, mille juures hinnatakse eraldi ka loodavaid sotsiaalseid väärtusi.

 Projekti meeskonda kuuluvad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Tallinna Tehnikaülikool, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti IKT Ekspordiklaster, Eesti ECO klaster, Eesti Tuuleenergia klaster, Vormsi vald, Eesti Jäätmekäitlejate Liit, NetGroup OÜ, Fortum Elekter AS ja Ragn Sells AS.