Aasta põllumees: Raskel ajal vajame küünarnukitunnet


Aasta põllumees: Raskel ajal vajame küünarnukitunnet
Mati Nurm Foto: Bianca Mikovitš

Tänavune kehv vilja-aasta paneb põllumehed ühinema Kevilisse, nendib aasta põllumees Mati Nurm.

Loe veel

Kas konkursivõit tuli teile üllatusena?

Kui päris aus olla, siis jah. Katsun enda ja ka teiste nominentide vastu olla aus - mul olid väga väärikad konkurendid ning aasta põllumehe tiitel tuli mulle tõesti üllatusena.

Kuidas Puide talu teraviljaseeme tänavu tärkas?

Talinisu tuli väga hea kvaliteediga - idanevus on 96-98%. Meie talu põhitegevus ongi sertifitseeritud seemneteravilja kasvatamine.

Aga muret teevad suviteraviljade seemned, esialgsete proovide järgi küll midagi lõplikku öelda ei saa, see selgub alles talve keskel, kas seemet tekkis või mitte.

Samas näiteks pole Leedus taliviljad veel üldse tärganud, seal valitses põud, savikünkad on paljad, ka taliraps on tõusmata. Nii et kui meil hullult uputab, siis mujal on hoopis põud - maailm on ikka mitmekesine.

Kas teil herneseemet müügiks veel jätkub?

Herneseemet olen eksportinud mitmele poole, aga õnneks on laos veel mõnikümmend tonni kõrgpaljundusseemet ja ka raaghernest ‘Karita' C1 ja C2. Nii et herneseemne huvilised ei peaks väga nukrad olema, võimalus seemet osta on.

Kevili põllumajandusühistu saatis kevadel 4000 tonni teravilja Taani, seal oli ka Puide talult 500 tonni. Millised ekspordiplaanid on Kevilil praegu?

Olen üks Kevili asutajaliikmetest, praegu nõukogu liige, nõukogu esimees on 2002. aasta põllumees Jaak Läänemets. Peame praegu Kevilis plaani - võtame oma liikmetelt kokku andmeid, millise kvaliteediga ja millises koguses on võimalik koguda turukaupa, et see laevadega Euroopasse saata. Arvan, et varsti saame kuulda ka Kevili poolt Euroopa turgudele saadetavatest kogustest.

Nii et kehvale aastale vaatamata lähevad Eesti viljalastid ikka Euroopasse?

Ikka.

Kevili on tituleerinud ennast põllumeeste organisatsiooniks, kelle eesmärgiks äritegevus. Kas Kevili on liikmeid juurde ka saanud?

Neid tuleb iga päevaga juurde. Meie liikmed, keda on saja ringis, tegelevad just põllukultuuride kasvatamisega ja tänavune kehv aasta viljakasvatajatele paneb põllumehi koos tegutsema.

See on ju tavaline asi, et kui on väga raske, siis otsitakse küünarnukitunnet. Selles mõttes on hetkeseis Kevilile kasulik olnud, et uusi liikmeid on kiiresti tulnud. Ühiselt saame ju paremini teraviljakasvatajate huve kaitsta.

Kuhu Puide talu sel sügisel viljaseemet ekspordib?

Äsja läks näiteks Valgevenesse 60 tonni talinisu seemet ‘Lars'. Kevadel läks 80 tonni suviodra ‘Annabell' serditud seemet Venemaale ja 70 tonni Leetu.

Kas teie viljast jäi tänavu osa ka põllule?

Vili on võetud ja saagid ei olnud halvad, aga osa jäi siiski põllule, viljad lamandusid, eriti oder.

Meid tabas pikk põud, kus ei tulnud tilkagi vihma. Ja kui oli kasvuregulaatori kasutamise õige aeg, oli vili nii nukras seisus, et mul ei olnud lihtsalt südant, et seda veel kasvuregulaatoriga ehk rahvakeeli kõrretugevdajaga kiusama hakata.

Vihmaperioodiga aga tekkisid viljale uuesti lisavõrsed ja siis oli kõrretugevdajaga appi minna juba hilja.

Kui suvivilja tuleb koristada ikkagi kuu aega õigest ajast hiljem, siis ei saa enam rääkida superkvaliteedist. Õnneks olid mul viljahaiguste tõrje kaks vooru tehtud ja peakaitse moodustatud, nii et see aitas kõige hullemast välja.

Mida kehvema viljaga teha?


Loomulikult oleks sellise vilja õige koht piiritusetööstuses, aga siin otsustavad tööstused. Need põllumehed, kel on segatootmine, saavad vilja, mis pole hallitanud, ka loomasöödaks kasutada.

Mis teile taluelus kõige enam rõõmu teeb?

See, kui üks jama on mööda saanud ja teine ei ole veel tulnud. Selline on juba talumehe elu.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare