Maamajandus

Keskkonnateemad jäid turumurede varjuAasta Põllumees 2014 konverents Riigikogu saalis
Tavakohane ühispilt. Esimeses reas vasakult: Piret Alfthan, president Toomas Hendrik Ilves, aasta põllumees 2014 Ilmar Teevet, põllumajandusminister Ivari Padar, Liana Põder ja Margot Saare. Tagareas Maalehe ajakirjanik Silja Lättemäe, põllumajandus-kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus, Nordea Liising Eesti juhatuse esimees Silver Kuus, Maalehe peatoimetaja Aivar Viidik, Tõnu Rahula, Andres Tamm, Peeter Alep, Arne Tamm, Karmo Põder, Tiit Uusoja ja Tiit Juhani.Foto: Raivo Tasso, Maaleht

Kliimamuutustest ja keskkonna seostest põllumajan­dusega oli mitu ettekannet nii Eestist kui Soomest.
Eesti toidu uutest turgudest rääkisid nii põllumajandusminister Ivari Padar kui ka veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel. Rahvusvahelist mõõdet lisas Euroopa põllumajandusorganisatsiooni COPA-COGECA
peasekretär Pekka Pesonen, kes tutvustas Euroopa Liidu ja maailma riikide kaubandus­läbirääkimisi.

IVARI PADAR: Põllumajanduse päästerõngaks saavad eksootilised turud

Kuna Venemaa impordikeeld Euroopa Liidu toiduainetele on viinud toidutootjad raskesse seisu, on nüüd peamine rõhk pandud uute turgude otsimisele Aasias ja Aafrikas, rääkis põllumajandusminister Ivari Padar “Aasta põllumehe” konverentsil. Minister tõdes, et kaugematel ja eksootilisematel turgudel on huvi Eesti toidu vastu olemas, ent mõne kuuga suurt midagi ära ei tee. 

“Hiinaga on meil viimastel aegadel poliitiline läbikäimine märkimisväärselt paranenud, neil on huvi näiteks lõpuni valmistatud produktide vastu, milleks on lastetoidud, aga asjad ei liigu nii kiiresti, nagu me kangesti tahaksime,” rääkis minister. Ta lisas, et kala on juba jõudnud Hiinasse, piimatooted hakkavad sinna jõudma ja huviorbiidis on ka Jaapani turud. 

Padar tõi esile, et piimatoodetest eksporditakse vadakupulbrit Araabia Ühendemiraatidesse, Marokosse ja Nigeeriasse. Samuti on vadakupulbrit veetud Lõuna-Koreasse. Iraaki on jõudnud nisu, Fääri saartele külmutatud makrell, Arubasse püülijahu harilikust nisust ja speltanisust, Laosesse külmutatud kanakoivad. Trinidad ja Tobago on saanud Eestist toiduõli ja Seišellid linnaseõlut, siidrit, mõdu jm kääritatud jooke. 

Padar tutvustas meetmeid, mis aitaksid Eesti toidu positsiooni rahvusvahelistel turgudel parandada. Üks olulisemaid on investeeringumeede põllumajandustoodete töötlemiseks ja turustamiseks, millega toetatakse põllumajandustoodetele lisandväärtuse andmist. Lisaks toetatakse toidutootjaid teadus- ja arendustegevuse projektidest.
Valminud on ka arengukava “Eesti toit 2015−2020”, et aidata kaasa Eesti toidu propageerimisele ja toidusektori koostöö parandamisele.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>

Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare